Investigation of Nrf2-Keap1 pathway in the sera of acute cerebral ischemic patients
Akut serebral iskemik hasta serumlarında Nrf2-Keap1 yolağının araştırılması.
  1. Tez No: 954671
  2. Yazar: GİZEM ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akut serebral iskemi, beyin dokusuna giden kan akışının ani olarak kesilmesiyle ortaya çıkan ve oksidatif stresin belirgin rol oynadığı ciddi bir nörolojik durumdur. Bu çalışmada, akut serebral iskemik inme geçiren hastalarda Nrf2–Keap1 sinyal yolunun serum düzeylerinde değerlendirilmesi ve bu yolaktaki biyobelirteçlerin iskemi sürecindeki rolünün ortaya konması amaçlanmıştır. Oksidatif stres ve inflamasyona karşı hücresel savunmada kritik bir görev üstlenen Nrf2'nin, tanı ve tedavi açısından potansiyel önemi vurgulanmıştır. Çalışmaya, nörolojik defisitin başlangıcından sonraki ilk 24 saat içinde iskemik inme tanısı alan 82 hasta ile 78 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 160 kişi dahil edilmiştir. Tüm bireylerin serumlarında Nrf2, Keap1, GSK-3β, HO-1, GSH ve 4-HNE düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Hasta grubunda 4-HNE, HO-1, GSH ve Keap1 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek, Nrf2 düzeyi ise düşüktür. GSK-3β düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Korelasyon analizleri hasta, kontrol ve tüm katılımcılar için ayrı ayrı yapılmış, bazı biyobelirteçler arasında anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Bulgular, akut serebral iskemide oksidatif stresin arttığını ve buna karşılık savunma mekanizmalarının karmaşık bir yanıt verdiğini göstermektedir. Nrf2-Keap1 yoluna ait belirteçlerin birlikte değerlendirilmesi hem patofizyolojinin anlaşılmasına hem de yeni tanı ve tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Acute cerebral ischemia is a serious neurological condition caused by the sudden interruption of blood flow to the brain tissue, with oxidative stress playing a significant role. This study aimed to evaluate serum levels of the Nrf2–Keap1 signaling pathway in patients experiencing acute ischemic stroke and to elucidate the role of biomarkers within this pathway during the ischemic process. The potential diagnostic and therapeutic importance of Nrf2, which plays a critical role in cellular defense against oxidative stress and inflammation, was emphasized. A total of 160 individuals were included in the study, consisting of 82 patients diagnosed with ischemic stroke within the first 24 hours after neurological deficit onset and 78 healthy controls. Serum levels of Nrf2, Keap1, GSK-3β, HO-1, GSH and 4-HNE were measured using ELISA. In the patient group, levels of 4-HNE, HO-1, GSH, and Keap1 were significantly higher, while Nrf2 levels were lower compared to controls. No significant difference was found in GSK-3β levels. Correlation analyses were conducted separately for patient, control, and all participants groups, revealing significant relationships among some biomarkers. The findings indicate increased oxidative stress in acute cerebral ischemia and a complex response by defense mechanisms. Concurrent assessment of Nrf2-Keap1 pathway markers may contribute to better understanding of the pathophysiology and the development of new diagnostic and therapeutic approaches.