Yerli diatom toprağının pirinç biti [Sitophilus oryzae (Linnaeus, 1763) (Coleoptera: Dryophthoridae)] ve kırma biti [Tribolium confusum Jaqcquelin Du Val, 1868 (Coleoptera: Tenebrıonıdae)]'ne etkisi üzerine araştırmalar
Research on the effect of native diatom soil on rice louse [Sitophilus oryzae (Linnaeus, 1763) (Coleoptera: Dryophthoridae)] and crushing louse [Tribolium confusum Jaqcquelin Du Val, 1868 (Coleoptera: Tenebrionidae)]
  1. Tez No: 972225
  2. Yazar: NAZLI SENA ERBİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
2023-2025 yılları arasında yürütülmüş olan bu çalışmada yerli diatom toprağı Diaterra®'nın farklı yüzey (beton ve tahta) ve besin uygulamaları ile iki önemli depolanmış hububat zararlısı Pirinç Biti [Sitophilus oryzae (Linnaeus, 1763) (Coleoptera: Dryophthoridae)] ve Kırma Biti [Tribolium confusum Jaqcquelin Du Val, 1868 (Coleoptera: Tenebrionidae)] erginlerine karşı etkinliği araştırılmıştır. Yüzey denemeleri 25±2℃ ve %60±5 orantılı nemde, 4 farklı dozda (0.50, 1, 2 ve 4 g/m2) kurulmuştur. Tahta ve beton yüzeyde yapılan uygulamalarda, iki zararlı türe karşı doz ve süreye bağlı olarak önemli düzeyde etki görülmüştür. Tahta yüzeydeki 4 g/m² doz uygulamasında, S. oryzae ve T. confusum bireylerinde 72. saatte %100 ölüm oranı elde edilmiştir. Beton yüzeydeki uygulamalarda ise, 4 g/m² dozdaki 72 saat sonrasındaki ölüm oranları S. oryzae ve T. confusum erginlerinde sırasıyla %84.71 ve %100 olarak belirlenmiştir. Her iki yüzeyde de 120. saat itibarıyla tüm dozlarda hedef zararlılara karşı gözlemlenen etki oranı %96'nın üzerine çıkmıştır. Besin uygulamalarında ise kırık buğday ve tam buğday üzerine 100, 250 ve 500 ppm dozları kullanılmıştır. Besin uygulamalarındaki etki yüzeye göre daha düşük bulunmuş olup 500 ppm dozda 21. günde T. confusum erginleri üzerindeki etki %50'ye ulaşmazken aynı dozun S. oryzae erginleri üzerindeki 14. gündeki etkisi %84.31 olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler Diaterra® diatom toprağının özellikle yüzey uygulamalarında S. oryzae ve T. confusum'a karşı kullanılabilme potansiyelinin olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out between 2023 and 2025, the efficacy of Diaterra®, a native diatomaceous earth, against two significant stored grain pests, rice weevil [Sitophilus oryzae (Linnaeus, 1763) (Coleoptera: Dryophthoridae)] and red flour beetle [Tribolium confusum Jaqcquelin Du Val, 1868 (Coleoptera: Tenebrionidae)] adults with different surface (concrete and wood) and food applications was investigated. The surface trials were conducted at 25±2℃ and 60±5% relative humidity at 4 different doses (0.50, 1, 2 and 4 g/m2). In the applications on wood and concrete surfaces, a significant effect was observed against two pest species depending on the increasing dose and duration. In the 4 g/m² dose application on the wooden surface, 100% mortality rates were obtained at 72 hours for S. oryzae and T. confusum individuals. In the applications on the concrete surface, the mortality rates of S. oryzae and T. confusum adults after 72 hours at 4 g/m² dose were 84.71% and 100%, respectively. On both surfaces, the effect rate observed against target pests in all doses exceeded 96% by 120th hour. In food treatments, 100, 250 and 500 ppm doses were used on cracked wheat and whole wheat. The effect of food treatments was found to be lower than the surface. At 500 ppm dose, the effect on T. confusum adults on the 21st day did not reach 50%, while the effect of the same dose on S. oryzae adults on the 14th day was 84.31%. The data obtained as a result of the study revealed that Diaterra®, a native diatomaceous earth, may have the potential to be used against S. oryzae and T. confusum, especially in surface applications.