Die ärztliche Risikoaufklärung gegenüber Patienten in Deutschland aus zivilrechtlicher Sicht
Almanya'da medeni hukuk perspektifinden doktorun hastaya karşi risk aydinlatmasi
  1. Tez No: 954677
  2. Yazar: ÖZGE ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DIETHELM KLIPPEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Bayreuth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Alman hukukunda doktorun hastayı tıbbi müdahale (ameliyat) öncesi riskler hakkında aydınlatma yükümlülüğüne ilişkindir. Alman İmparatorluk Mahkemesi, 19. yüzyılın sonundan (1894 yılından) itibaren doktorun aydınlatma yükümlülüğünü kabul etmiş ve kararlarına bu doğrultuda yön vermiştir. Almanya'da özellikle 1912 yılından itibaren hastanın risk aydınlatması önem kazanmıştır. Alman Federal Mahkemesi de, Alman İmparatorluk Mahkemesi'nin konuya ilişkin karar ve ilkelerinden etkilenerek, kendi kararlarında bu yükümlülüğü tanımış ve onları geliştirerek, esaslarını belirlemiştir. Dolayısıyla çalışmamızda, risk aydınlatmasının tarihi gelişimi gerek Alman İmparatorluk gerekse Alman Federal Mahkemesi'nin önemli kararları kapsamında incelenmiştir. Risk aydınlatması, aydınlatma yükümlülüğünün sadece bir çeşididir. Keza doktorun aydınlatma yükümlülüğü, daha geniş bir kavram olup, risk aydınlatmasının üst başlığıdır. Bu bağlamda Alman hukukunda doktorun aydınlatma yükümlülüğü, hastayı koruma aydınlatması, tanı aydınlatması, tedavi süreci hakkında aydınlatma ve tıbbi müdahale gerçekleştirilecekse bunun riskleri hakkında aydınlatma (risk aydınlatması) olarak çeşitlere ayrılır. Bu çalışma, doktorun bir ameliyat gerçekleştirecekse ameliyat öncesinde hastayı olası komplikasyonlar ve yan etkiler hakkında nasıl aydınlatması gerektiği, hastanın zeka, eğitim seviyesi ve mesleği doğrultusunda ne ölçüde bir risk bilgilendirmesi yapması gerektiği, bunun kapsamı ve sınırları, zamanlaması, sözlü ve yazılı şekli üzerinde yoğunlaşmakta ve bu hukuki meseleleri Alman Medeni Kanunu ve Alman Anayasası çerçevesinde çözüme kavuşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study concerns the doctor's obligation to inform the patient about risks prior to medical intervention (surgery) in German law. The German Imperial Court recognized the doctor's duty to inform from the end of the 19th century (1894) and directed its decisions accordingly. In Germany, risk disclosure for patients gained particular importance from 1912 onwards. The German Federal Court, influenced by the decisions and principles of the German Imperial Court on this matter, acknowledged this obligation in its own decisions and developed it further, establishing its fundamentals. Therefore, in our study, the historical development of risk disclosure has been examined within the scope of important decisions of both the German Imperial and German Federal Courts. Risk disclosure is only one type of the duty to inform. Likewise, the doctor's duty to inform is a broader concept and is the overarching category for risk disclosure. In this context, the doctor's duty to inform in German law is divided into types such as informing to protect the patient, diagnosis disclosure, informing about the treatment process, and informing about the risks if a medical intervention is to be performed (risk disclosure). This study focuses on how a doctor should inform the patient about possible complications and side effects before performing surgery, to what extent risk information should be provided in line with the patient's intelligence, education level, and profession, its scope and limitations, timing, verbal and written form, and resolves these legal issues within the framework of the German Civil Code and the German Constitution.