Genç basketbolcularda su içi ve karada uygulanan pliometrik antrenmanların anaerobik performans parametrelerine etkisi
The effect of in-water and land plyometric training on anaerobic performance parameters in young basketball players
  1. Tez No: 954678
  2. Yazar: ZELİHA NUR SARIKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı genç erkek basketbolcularda karada ve su içinde uygulanan pliometrik egzersizlerinin anaerobik performans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya 32 genç erkek basketbolcu (yaşları 15,15 ± 0,81 yıl) katılmıştır. Katılımcılar su içi dikey pliometrik (SİP) (n=8), karada dikey pliometrik (KDP) (n=8), karada yatay pliometrik (KYP) (n=8) ve kontrol grubu (KG) (n=8) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılar, geleneksel basketbol antrenmanına ek olarak, 8 hafta süreyle haftada 3 gün 90 dk pliometrik antrenmanlara katılmıştır. KG geleneksel basketbol antrenmanı dışında herhangi bir ek müdahaleye tabi tutulmamıştır. Katılımcılara, çalışmanın öncesinde ve sonrasında otur-uzan, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 30m sprint testleri, RAST testi, T testi ve Line çeviklik testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of plyometric exercises applied on land and in water on anaerobic performance parameters in young male basketball players. 32 young male basketball players (age 15.15 ± 0.81 years) participated in the study. Participants were divided into 4 groups as in-water vertical plyometric (ATP) (n=8), land vertical plyometric (LTP) (n=8), land horizontal plyometric (LHP) (n=8) and Control group (CG) (n=8). All participants participated in plyometric training for 90 min, 3 days a week for 8 weeks in addition to traditional basketball training. CG did not receive any additional intervention other than traditional basketball training. Sit-and-reach, standing long jump, vertical jump, 30m sprint tests, RAST test, T test and Line agility tests were applied to the participants before and after the study.