Otofloresans ve indosiyanin yeşil anjiyografinin tiroidektomi sonrası hipoparatiroidi üzerine etkisi: Çok merkezli bir vaka kontrol çalışması
Impact of autofluorescence and indocyanine green angiography on post-thyroidectomy hypoparathyroidism: A multicentric case-control study
  1. Tez No: 954696
  2. Yazar: MEHMET AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Tiroidektomi sonrası hipoparatiroidi beklenenden daha yaygın bir komplikasyondur. Paratiroid bezlerinin korunması konusu, otofloresans (AF) ve indosiyanin yeşili (ICG) anjiyografi gibi yeni teknolojilerin gelişmesine öncülük etmiştir. Bu çalışma, AF ve ICG anjiografinin total tiroidektomi sonrası hipoparatiroidi ve hipokalsemi üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2022 yılı Ocak ve ekim ayları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Selanik Aristotle Üniversitesi, Selanik G. Gennimatas Hastanesi, 2. Cerrahi Departmanı'nda total tiroidektomi operasyonu uygulanan 100 erişkin hastanın geriye dönük olarak incelendiği multisentrik bir vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışmada paratiroid bezlerinin tanımlanması için, Storz Endoskopik Near Infra Red/ICG görüntüleme sistemi RUBINA™'nın kullanıldı. Kontrol grubu, benzer demografik özelliklere sahip ardışık tiroidektomilerden seçildi ve AF ve ICG anjiografi olmadan ameliyat edildi. İki grup demografik, postoperatif (PO) birinci gün ve birinci ay Ca düzeyleri, parathormon (PTH) düzeyleri, semptomatik hipokalsemi ve replasman tedavisi gereksinimi açısından karşılaştırıldı. Ayrıca AF ve ICG anjiografi grubu kendi arasında paratiroid bezlerinin aldığı ICG skorları değerlendirilerek alt gruplar oluşturuldu ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Elli üç hasta [39 (%73) kadın, 14 (%27 erkek)] AF-ICG grubunda ve 47 hasta [37 (%74) kadın, 10 (%26) erkek] kontrol grubunda değerlendirildi. İki grup arasında demografik özellikler, PO 1. gün ve 1. ay kalsiyum ve PTH seviyeleri ve Vit D ve Ca replasman gereksinimleri açısından fark yoktu. Semptomatik hipokalsemi oranlarında AF-ICG grubu lehine anlamlı fark bulundu (p=0,03).
Özet (Çeviri)
Background: Hypoparathyroidism is a more common complication than expected after thyroidectomy. The issue of preserving the parathyroid glands has led to the development of new technologies such as autofluorescence (AF) and indocyanine green (ICG) angiography. This study aims to investigate the effect of AF and ICG angiography on hypoparathyroidism following total thyroidectomy. Material and Methods: This is a multicenter case-control study that retrospectively examined 100 adult patients who underwent total thyroidectomy between January and October 2022 at the Department of General Surgery, Ege University Medical Faculty Hospital, and the 2nd Surgical Department of G. Gennimatas Hospital, Aristotle University of Thessaloniki. In the study, the Storz Endoscopic Near Infrared/ICG imaging system RUBINA™ was used to identify the parathyroid glands. The control group was selected from consecutive thyroidectomies with similar demographic characteristics and was operated on without AF and ICG angiography. The two groups were compared in terms of demographics, postoperative (PO) calcium levels on the first day and first month, parathyroid hormone (PTH) levels, symptomatic hypocalcemia, and the need for replacement therapy. In addition, the AF and ICG angiography group was further subdivided based on the ICG scores of the parathyroid glands, and these subgroups were compared with the control group. Results: Fifty-three patients [39 (73%) female, 14 (27%) male] were included in the AF-ICG group, and 47 patients [37 (74%) female, 10 (26%) male] were included in the control group. There were no significant differences between the two groups in terms of demographic characteristics, calcium and PTH levels on postoperative day 1 and at one month, or the need for vitamin D and calcium replacement. A significant difference was found in the rate of symptomatic hypocalcemia in favor of the AF-ICG group (p=0.03).