Yeşil lojistik uygulamalarının denizcilik işletmelerinin pazarlama stratejilerine etkisi
The impact of green logistics practices on the marketing strategies of maritime companies
- Tez No: 954719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Lojistik, işletme operasyonlarının kritik bir unsuru olarak tanımlanmaktadır. Lojistik kavramı, doğru ürünü, doğru zamanda ve doğru yere ulaştırmayı hedefleyen entegre bir sistemdir. Son 50 yıl içerisinde lojistik, işletmelerin tüm temel fonksiyonlarını büyük ölçüde etkileyen; iş üretkenliği, verimlilik ve kârlılık açısından kilit bir faktör haline gelmiştir. Ancak, bu süreçler maliyetli olabilmekte ve çevresel açıdan olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Her geçen yıl çevresel kaygılar, kamuoyu ve hükümetlerin artan ilgisiyle birlikte, işletmelerin doğaya olan etkilerini en aza indirmeye yönelik adımlar atmaları zorunlu hale gelmiştir. Çevreye karşı duyarlılık yalnızca yaşanılan çevrenin temiz tutulmasıyla sınırlı kalmayıp, lojistik süreçlerin çevre üzerindeki geniş kapsamlı etkilerini de kapsamaktadır. Yeşil lojistik, tedarik zinciri boyunca ürünlerin taşınması, depolanması ve dağıtılması süreçlerinin çevresel etkilerini analiz etmektedir. Bu çalışmada, yeşil lojistik kavramı ve yeşil lojistiğin denizcilik sektöründeki rekabet üzerindeki etkisi incelenecektir.“İşletmelerin çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğini sağlamak açısından yeşil lojistiğin rekabet avantajı üzerindeki önemini”ele alan bu araştırmanın temel amacı, yeşil lojistik kavramına dair ayrıntılı bir çerçeve sunmak ve işletmelerin mevcut politikalarını analiz etmektir. Araştırma ayrıca, işletmelerin çevresel performanslarını geliştirmek, yeşil tedarik zincirleri ile kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) arasındaki bağlantıyı güçlendirmek ve bu v doğrultuda ekonomik çıktıları iyileştirmek amacıyla benimseyebilecekleri alternatif ve yenilikçi politikaları değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Logistics is a critical component of business operations. The concept of logistics refers to an integrated system that ensures the right product is delivered to the right place at the right time. Over the past 50 years, logistics has become a key factor in enhancing business productivity, efficiency, and profitability, significantly influencing all major functions of firms. However, these processes can be costly and have adverse environmental impacts. With each passing year, growing environmental concerns, heightened public awareness, and government scrutiny have compelled businesses to take action to minimize their environmental footprint. Environmental sensitivity extends beyond merely maintaining clean surroundings and encompasses the broader impacts of logistical processes on the environment. Green logistics analyzes the environmental impacts of activities related to the transportation, storage, and distribution of goods throughout the supply chain. This study focuses on examining the concept of green logistics and analyzing its impact on competitiveness in the maritime sector. This research, which investigates“The Importance of Green Logistics for Competitive Advantage in Firms' Environmental and Economic Sustainability,”aims to provide a detailed framework of the green logistics concept and to assess the current policies employed by firms. Furthermore, the study seeks to explore alternative and innovative policies that firms can adopt to enhance their environmental performance, strengthen the link between green supply chains vii and corporate social responsibility (CSR), and ultimately improve their economic outcomes.