Konteyner e-rezervasyon platformlarının kullanımının kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi: Freight forwarder işletmeleri kapsamında bir çalışma
Examining the factors affecting the use of container e booking platforms from freight forwarder's perspective: An empirical study on scope of freight forwarder companies
  1. Tez No: 954720
  2. Yazar: BORA ÇİZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Uluslararası Ticaret, İşletme, Marine, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Artan dijitalleşmeyle birlikte önemi giderek artan e-rezervasyon platformlarının müşteri beklentilerini karşılayabilmek ve rekabetçi kalabilmek için freight forwarder (taşıma işleri organizatörü) firmaları tarafından önem gösterilmesi gerekliliği kaçınılmazdır. Bu çalışmada, teknoloji kabul modeline güven boyutunun da eklenmesiyle, düzenli hat taşımacılığı sektöründe e-rezervasyon platformlarını kullanma niyeti ile doğrudan ve dolaylı ilişkilerin teorik ve ampirik olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın modeli ve hipotezleri ilgili literatür taraması sonrasında oluşturulmuştur. Oluşturulan hipotezleri test etmek için veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ölçekler kullanılarak hazırlanan anket, Türkiye'de faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli lojistik ve freight forwarder (taşıma işleri organizatörü) firmaların çalışanlarına gönderilmiş ve toplam 116 geçerli anket toplanmıştır. Toplanan bireysel veriler, kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLSSEM) kullanılarak analiz edildi. Analizde öncelikle ölçüm modeli incelenmiş ve değişkenlerin geçerlik ve güvenirliği sağlanmıştır. Daha sonra araştırmanın hipotezleri yapısal modelle test edilmiştir. Analiz sonucunda modelde yer alan tüm hipotezlerin desteklendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that the e booking platforms, which are becoming more and more important with increasing digitalization, give importance to service quality in order to meet customer expectations and remain competitive. In this study, it is aimed to examine the direct and indirect relationships with the intention to use e-booking platforms under the liner shipping industry theoretically and empirically by adding the trust dimension to the technology acceptance model. In this context, the model and hypotheses of the research were created after the relevant literature review. A survey was used as the data collection method to test the hypotheses created. The survey, prepared using scales with proven validity and reliability, was sent to the employees of medium and large-scale lojistics and forwarder companies operating in Turkey, and a total of 116 valid surveys were collected. The collected individual data were analyzed using partial least squares structural equation modeling (PLSSEM). In the analysis, the measurement model was first examined and the validity and reliability of the variables were ensured. Then, the hypotheses of the research were tested with the structural model. As a result of the analysis, it was concluded that all hypotheses in the model were supported.