Stratejik esnekliğin örgütsel etkinliğe etkisi: Gazze'deki Filistin devlet hastanelerinde bir araştırma
The effect of strategic flexibility on organizational effectiveness: A study in Palestine state hospitals in Gaza
  1. Tez No: 954739
  2. Yazar: FATHI J. Y. ELEYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eleyan, F. J. Y. (2023). Stratejik esnekliğin örgütsel etkinliğe etkisi: Gazze'deki Filistin devlet hastanelerinde bir araştırma (Yayımlanmamış doktora tezi). Sakarya Üniversitesi. Gazze'deki devlet hastanelerinde stratejik esnekliğin örgütsel etkinlik üzerindeki etkisinin incelenmesi, sağlık sektöründe benimsenen uyarlanabilir stratejilerin genel performans ve etkinliği nasıl artırabileceğini anlamak açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, stratejik esnekliğin örgütsel etkinlik üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma, Filistin'deki 11 devlet hastanesinden toplam 242 çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Stratejik esnekliği değerlendirmek için Li ve Mackinnon (2008) tarafından geliştirilen ölçek, örgütsel etkinliği ölçmek için ise Booker (2007) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız örneklemler için T-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, stratejik esnekliğin Gazze'deki devlet hastanelerinde örgütsel etkinlik üzerinde anlamlı rol oynadığını göstermektedir. Özellikle bilgi esnekliği ve koordinasyon esnekliğinin örgütsel etkinlik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Stratejik esnekliğin, örgütsel etkinliği %77,2 oranında yordadığı belirlenmiştir. Bilgi ve koordinasyon esnekliğinin, yönetim çerçevesi, insan kaynakları, program teslimi ve paydaş ilişkileri gibi alanlarda güçlü ve anlamlı etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Buna karşılık, kaynak esnekliği ve kapasite esnekliğinin örgütsel etkinlik üzerindeki etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Bu çalışma, Gazze'nin zorlu ve istikrarsız koşullarında stratejik esnekliğin, örgütlerin genel etkinliğini artırmadaki önemini vurgulamaktadır. Özellikle bilgi akışının hızlı ve etkili bir şekilde sağlanması ile çalışanlar arasındaki koordinasyonun iyileştirilmesinin, stratejik esnekliğin örgütsel performans üzerindeki olumlu etkisini güçlendirdiği ortaya konulmuştur. Çalışmada, bilgi ve koordinasyon esnekliği boyutlarının önceliklendirilmesinin etkili bir performans için kritik olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, Gazze'deki devlet hastanelerinin karşılaştığı spesifik zorluklar dikkate alınarak, örgütsel etkinliği artırmak için daha esnek ve uyarlanabilir stratejilerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eleyan, F. J. Y. (2023). The effect of strategic flexibility on organizational effectiveness: a study in Palestinian state hospitals in Gaza (Unpublished doctoral thesis). Sakarya University Examining the impact of strategic flexibility on organizational effectiveness in state hospitals in Gaza is critical for understanding how adaptive strategies adopted in the healthcare sector can enhance overall performance and effectiveness. This study aims to investigate the effect of strategic flexibility on organizational effectiveness. The research was conducted with 242 employees from 11 state hospitals in Palestine. The scale developed by Li and Mackinnon (2008) was used to measure strategic flexibility, while organizational effectiveness was assessed using the scale developed by Booker (2007). Data analysis was performed using the SPSS software, employing descriptive statistical methods, correlation analysis, regression analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings reveal that strategic flexibility significantly affects organizational effectiveness in state hospitals in Gaza. Specifically, informational and coordination flexibility was found to have a statistically significant and positive impact on organizational effectiveness. Strategic flexibility was shown to explain 77.2% of organizational effectiveness. Informational and coordination flexibility strongly and meaningfully predicted management frameworks, human resources, program delivery, and stakeholder relationships. In contrast, the effects of resource and capacity flexibility on organizational effectiveness were statistically insignificant. This study highlights the importance of strategic flexibility in enhancing the overall effectiveness of organizations under the challenging and unstable conditions of Gaza. It emphasizes how improving the speed and efficiency of information flow and enhancing coordination among employees can amplify the positive impact of strategic flexibility on organizational performance. The study underlines the importance of prioritizing informational and coordination flexibility dimensions for effective performance. Additionally, it concludes that more flexible and adaptable strategies should be developed to improve organizational effectiveness by addressing state hospitals' specific challenges in Gaza.