Yetişkin bireylerde güvensiz bağlanma stilleri ve aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between insecure attachment styles and alexithymia in adult individuals
  1. Tez No: 954740
  2. Yazar: ZEYNEP TUHRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ERYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerde bağlanma stilleri ile aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan ilişkisel tarama modeliyle gerçekleşmiş olup verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'de yaşayan 18-40 yaş aralığındaki 408 birey oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği - Kısa Formu”ve“Toronto Aleksitimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik programı SPSS-22 kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkinin yönünün ve gücünün ortaya konulmasında Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda değişkenler arası yordama düzeylerinin ortaya konmasında ise çoklu ve hiyerarşik regresyon çözümleme analizlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma bulgularında ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, kaçınma ve kaygı düzeyleri ile aleksitimi toplam, duyguları tanıma zorluğu ve duyguları ifade etme zorluğu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Bunun yanında gruplar arası karşılaştırma analizlerinde de eğitim kademesi, medeni durum, çalışma durumu, psikiyatrik tanı alma durumu ve romantik ilişkide bulunma durumlarına göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Sonuç olarak araştırmada kaçınma ve kaygı düzeyleri arttıkça aleksitimi toplam, duyguları tanıma zorluğu ve duyguları ifade etme zorluğu düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the relationship between attachment styles and alexithymia levels in adult individuals. To achieve this purpose, the study was conducted using a relational screening model within a quantitative research design, and a survey method was employed for data collection. The sample group of the research consists of 408 individuals aged 18 to 40 living in Turkey. The“Sociodemographic Information Form”,“Experiences in Close Relationships Scale - Short Form”, and“Toronto Alexithymia Scale”were used for data collection. The SPSS-22 statistical program was used for data analysis. Pearson correlation analysis was utilized to determine the direction and strength of the relationship between the variables of the study. Additionally, multiple and hierarchical regression analysis methods were employed to determine the levels of prediction between the variables. In the findings of intergroup comparisons, the t-test and one-way variance (ANOVA) analysis were utilized. When examining the research findings, it was determined that there is a significant positive relationship between avoidance and anxiety levels and alexithymia, which includes the difficulty of recognizing emotions and the difficulty of expressing emotions. Additionally, significant differences were found in the comparative analysis between groups based on education level, marital status, employment status, psychiatric diagnosis status, and being in a romantic relationship. As a result, the study concluded that as avoidance and anxiety levels increase, the levels of alexithymia, difficulty in recognizing emotions, and difficulty in expressing emotions also increase.