Characterization and incineration of the Odayeri landfill leachate
Odayeri düzenli depolama sahası süzüntü suyunun karakterizasyonu ve insinerasyonu
- Tez No: 95474
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
vıı ÖZET ODAYERİ DÜZENLİ DEPOLAMA SAHASI SÜZÜNTÜ SUYUNUN KARAKTERİZASYONU VE İNSİNERASYONU Düzenli depolama, kat atık uzaklaştırma yöntemlerinin en yaygın olanıdır. Düzenli depolama sahalarından kaynaklanan süzüntü suyunun arıtılması, bu yöntemin problemli ve pahalı bir unsurudur. Bu çalışmanın ana amacı, süzüntü suyunun arıtılması için, uygun bir yakma sistemi geliştirilmesidir. Deneysel çalışmalar, atıkların kompozisyonu, ebat dağılımı, su ve organik içeriği ile kalorifık değerinin ekonomik gelire göre ve de mevsimsel olarak önemli değişiklikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Odayeri düzenli depolama sahası süzüntü suyunun karakterizasyon çalışması ise, sahada anaerobik asidik fermentasyon fazının etkin olduğunu göstermiştir. Yazın, süzüntü suyunun kirlilik oram, depolanan atıktaki organik içeriğin artmasına bağlı olarak oldukça artmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar, dizayn edilen pilot ölçekli yeni yakma sisteminin, süzüntü suyunun insinerasyonunda başarılı olduğunu ispatlamıştır. Diğer yandan, çift aşamalı sıvı atık yakma sistemindeki çalışmalardan elde edilen veriler, akışkan yatakta, birincil yakma ünitesinden taşman yanma ara ürünleri ve organiklerin oksidasyonunun tamamlandığım göstermiştir. Bu nedenle de, düşük gaz emisyonları elde edilmiştir. Ancak, atıktaki yüksek Na, Ca ve K içeriği nedeniyle aglomerasyon problemi yaşanmıştır. Equitherm bilgisayar programı ile yapılan yakma sistemlerinin termodinamik modellemesi deneysel bulguları destekler niteliktedir. Dolayısıyla, termal proseslerin esnekliğini göz önünde bulundurarak, süzüntü suyu insinerasyonunun Odayeri düzenli depolama sahası ile birlikte bir çok depolama sahasında başarıyla uygulanabilineceği sonucuna varılmıştır. LC YÜKSEKÖĞRETİM Kblfe*. MJKÖMANTASYON MDKRİ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT CHARACTERIZATION AND INCINERATION OF THE ODAYERI LANDFILL LEACHATE Sanitary landfilling is the most common technique for waste disposal in the world. The treatment of the leachate generated is a troublesome and a costly factor in sanitary landfill operations. The main aim of this study is to develop an appropriate incineration system for the treatment of landfill leachate. The experimental study demonstrated that the composition, size distribution, water and organic contents, and calorific values of the waste changed significantly not only with the income levels of the people, but also seasonally. The composition of the leachate sampled from the Odayeri landfill showed that an anaerobic acidic fermentation phase was dominant in the landfill. Furthermore, the strength of the leachate increased dramatically in summer, due to the increase in the organic content of wastes disposed to the landfill. During the experimental study, the capability of the new pilot-scale incineration system was proven to incinerate the landfill leachate. On the other hand, the experimental data -obtained during the testing period of the double-phase liquid waste incineration system, indicated that the fluidised bed incinerator provided an extra unit sufficient to complete the oxidation of partial products of combustion and organics carried from the initial incinerator. Therefore, lower gaseous emissions were noted. However, an agglomeration problem has occurred, due to the high concentrations of Na, Ca and K. The results of the thermodynamical modeling of the incineration systems by means of a software program, the Equitherm, supported the findings of the experimental study. It was concluded that considering the flexibility of the thermal processes, leachate incineration could successfully be applied to Odayeri landfill, as well as to many landfills.