Mevsimlik tarım işçiliğinin ekonomik ve sosyolojik boyutları; giresun ve ordu özeli
The economic and sociological dimensions of seasonal agricultural worker; the case of Giresun and ordu
  1. Tez No: 954779
  2. Yazar: FURKAN ALİCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fındık ve Fındık Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışması, mevsimlik gezici tarım işçilerinin çocuklarının eğitime erişim durumunu sosyolojik bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de uzun yıllardır süregelen mevsimlik tarım işçiliği olgusu, göç, yoksulluk ve kırılgan istihdam gibi çok boyutlu sosyal sorunlarla iç içe geçmiş durumdadır. Bu çalışma, özellikle tarım sezonlarında farklı bölgelere göç eden ailelerin çocuklarının eğitim hakkına erişim süreçlerinde karşılaştıkları yapısal engelleri, toplumsal dışlanma biçimlerini ve devlet politikalarının etkilerini ele almaktadır. Araştırma, nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda saha çalışmaları, anket uygulamaları ve derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bulgular, mevsimlik işçilerin çocuklarının okul devamsızlığı, eğitime erişememe, sosyal uyum zorlukları ve eğitim sisteminden kopuş gibi çok boyutlu sorunlar yaşadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, ailelerin geçici ve güvencesiz çalışma koşulları, yaşadıkları mekânsal hareketlilik ve kamusal hizmetlere sınırlı erişimleri bu sorunları derinleştirmektedir. Sonuç olarak, mevsimlik gezici tarım işçilerinin çocuklarının eğitime erişiminin yalnızca bireysel değil, aynı zamanda yapısal ve kamusal politikalarla doğrudan ilişkili olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, çocuk işçiliğinin önlenmesi, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve kırılgan gruplara yönelik kapsayıcı politikaların geliştirilmesi, sosyal adaletin tesisi açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the access to education for the children of seasonal migrant agricultural workers from a sociological perspective. The phenomenon of seasonal agricultural labor, which has persisted in Turkey for many years, is intertwined with multidimensional social issues such as migration, poverty, and precarious employment. This study focuses on the structural barriers, forms of social exclusion, and the impact of public policies that affect the educational rights of children whose families migrate across regions during agricultural seasons. The research employs a mixed-methods approach, combining both qualitative and quantitative techniques. Data were collected through fieldwork, surveys, and in-depth interviews. The findings reveal that the children of seasonal workers face multifaceted challenges such as school absenteeism, lack of access to education, difficulties in social integration, and disengagement from the education system. Moreover, the families' insecure and temporary working conditions, spatial mobility, and limited access to public services exacerbate these problems. In conclusion, the access to education for the children of seasonal migrant agricultural workers is not merely an individual issue but is closely related to structural factors and public policy frameworks. In this context, preventing child labor, ensuring equal opportunities in education, and developing inclusive policies for vulnerable groups are of critical importance for the realization of social justice.