Cinnamaldehyde, Crocin ve Betanin'in MCF-7 hücre hattı üzerindeki apoptotik etkisinin araştırılması
Investigation of the apoptotic effects of Cinnamaldehyde, Crocin, and Betanin on the MCF-7 cell line
  1. Tez No: 954780
  2. Yazar: MERVE SARAÇ DENGİZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HADI KARIMKHANI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Cinnamaldehyde, Betanin ve Crocin bileşiklerinin her birinin, meme kanseri hücrelerinde apoptotik mekanizmaları farklı moleküler yolaklar üzerinden aktive ettiği ve hücre canlılığını anlamlı düzeyde azalttığı önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu araştırmada ise Cinnamaldehyde, Betanin ve Crocin'in MCF-7 meme kanseri hücrelerindeki apoptotik etkilerinin tekil ve sinerjik olarak incelenerek MCF-10A sağlıklı meme epitel hücreleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kemoterapötik etkinliği değerlendirmek amacıyla Dosetaksel referans ajan olarak kullanılmıştır. Cinnamaldehyde, Betanin, Crocin ve Dosetaksel'in farklı konsantrasyonları MCF-7 ve MCF-10A hücrelerine uygulanmış, 24, 48 ve 72 saat için IC50 değerleri MTT yöntemiyle belirlenmiştir. Ardından, hücrelere tekil ve kombine uygulamalar yapılmış ve apoptotik etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla Bcl-2, Kalpain-1, P53 ve Sitokrom C düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Previous studies have demonstrated that Cinnamaldehyde, Betanin, and Crocin activate apoptotic mechanisms in breast cancer cells through distinct molecular pathways and significantly reduce cell viability. This study aimed to investigate the apoptotic effects of Cinnamaldehyde, Betanin, and Crocin, both as single agents and in combination, on MCF-7 breast cancer cells, while comparatively evaluating their effects on MCF-10A healthy breast epithelial cells. Docetaxel was employed as a reference agent to assess chemotherapeutic efficacy. Different concentrations of Cinnamaldehyde, Betanin, Crocin, and Docetaxel were administered to MCF-7 and MCF-10A cells, and their IC50 values at 24, 48, and 72 hours were determined using the MTT assay. Subsequently, single and combined treatments were applied to the cells, and the levels of Bcl-2, Calpain-1, P53, and Cytochrome C were analyzed via ELISA to evaluate their apoptotic effects.