Mekansal organizasyonun tekinsizlik olgusu bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of spatial organization in the context of the uncanniness phenomenon
- Tez No: 954785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENYİĞİT SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mekân, bireyin yalnızca fiziksel ihtiyaçlarını karşılayan bir yapı değil, aynı zamanda algısal ve deneyimsel bir etkileşim alanıdır. Birey, kültürel geçmişi, psikolojik birikimi ve bilinçdışı unsurlarıyla mekânı öznel olarak deneyimler; bu deneyim kimi zaman güven ve huzur gibi olumlu duygular, kimi zaman ise kaygı, huzursuzluk ve tekinsizlik gibi olumsuz hisler doğurabilir. Bu Yüksek Lisans tezi, mimari mekânın bireyde tekinsizlik duygusunu nasıl tetikleyebileceğini, mekân organizasyonunu biçimlendiren tasarım parametreleriyle ilişkisi üzerinden sorgulamaktadır. Nitel araştırma yöntemine dayalı çalışmada; kavramsal analiz, disiplinler arası karşılaştırma ve örnek olay incelemeleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, belirli tasarım kararlarının bireyde bilinçdışı düzeyde tekinsizlik hissi yaratma potansiyeline sahip olduğu ve bazı çağdaş mimari yapıların bu stratejiyi bilinçli biçimde kullandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Space is not merely a structure that meets the physical needs of individuals but also an experiential and perceptual field of interaction. Individuals experience space subjectively through their cultural background, psychological structure, and unconscious impulses. This experience may evoke positive feelings such as security and peace or negative emotions such as anxiety, discomfort, and uncanniness. This Master's Thesis investigates how architectural space can evoke the feeling of uncanniness and explores the relationship between this emotion and the design parameters that shape spatial organization. Based on a qualitative research method, the study employs conceptual analysis, interdisciplinary comparison, and case study techniques. The findings indicate that certain design decisions have the potential to trigger uncanny sensations at an unconscious level and that some contemporary architectural works deliberately utilize these strategies as conscious design tools.