Üniversite yerleşkelerinde mekansal organizasyonun mekan dizim yöntemiyle irdelenmesi: Bolu Aibü Gölköy Yerleşkesi üzerine bir inceleme
Analyzing spatial organization in university campuses using the space syntax method: the case of Bolu abant İzzet Baysal University Gölköy campus
- Tez No: 1011621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Yükseköğretim, bireylerin entelektüel kapasitesini artıran, bilimsel düşünmeyi teşvik eden ve doğa ile teknolojiyi birleştiren bir eğitim sürecidir. Bu süreç, yalnızca bireylerin mesleki gelişimini değil, aynı zamanda toplumsal bilinç ve küresel sorumluluk kazanmalarını da amaçlamaktadır. Üniversiteler, sundukları eğitim, araştırma ve inovasyon olanaklarıyla, insanlığın daha sürdürülebilir, adil ve gelişmiş bir geleceğe ulaşmasında kritik rol oynamaktadır. Aynı zamanda, sosyal ve kültürel etkinlikler aracılığıyla öğrencilerin kişisel, sosyal ve akademik gelişimlerine katkı sunarak üniversiteyi bir yaşam alanı hâline getirmektedir.Bu çalışmada, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsü örneği üzerinden mekân dizimi yöntemi ile kampüsün fiziksel ve sosyal yapısı analiz edilmiştir. Mekân dizimi, mekânların toplumsal ihtiyaçlar, kültürel değerler ve ideolojiler doğrultusunda nasıl evrildiğini anlamaya olanak tanıyan bir yöntem olup; kentsel tasarım, sosyal etkileşim ve ulaşım stratejileri bağlamında önemli veriler sunmaktadır. Depthmap yazılımı kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde, kampüs içindeki aksların entegrasyon değerleri sayısal olarak hesaplanmış ve görsel haritalar aracılığıyla mekânsal ilişkiler ortaya konmuştur. Entegrasyon düzeyleri, eksenel analiz yöntemi ile renk skalaları üzerinden gösterilerek, mekânsal bağlamda en fazla sosyal etkileşime imkân tanıyan alanlar tespit edilmiştir. Tezde yapılan mekan dizimsel analizlerin, üniversite kampüslerinin planlamasına yardımcı olabileceği ortaya konmuştur Yükseköğretim kurumlarının fiziksel tasarımı ile sosyal yapıları arasındaki etkileşimi anlamaya yönelik literatüre katkı sunması, aynı zamanda ileride yapılacak benzer çalışmalara da yön gösterici nitelik sergilemesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Higher education is an educational process that enhances individuals' intellectual capacity, encourages scientific thinking, and integrates nature with technology. This process aims not only to foster professional development but also to instill social awareness and global responsibility. Universities play a critical role in building a more sustainable, just, and advanced future for humanity through the educational, research, and innovation opportunities they provide. Moreover, they contribute to students' personal, social, and academic growth through social and cultural activities, transforming the university into a holistic living space. In this study, the physical and social structure of the Bolu Abant İzzet Baysal University Gölköy Campus was analyzed through the space syntax method. Space syntax is a method that helps to understand how spaces evolve in line with social needs, cultural values, and ideologies, offering significant data in the context of urban design, social interaction, and transportation strategies. The analysis was carried out using Depthmap software, which enabled the calculation of integration values along the campus axes and visualized spatial relationships through color-coded maps. These maps, produced using axial analysis, highlighted the areas with the highest potential for social interaction based on their level of spatial integration. It was demonstrated that the spatial configuration analyses conducted in the thesis can contribute to the planning of university campuses. This study aims to contribute to the literature by enhancing the understanding of the interaction between the physical design of higher education institutions and their social structures, while also providing guidance for future studies to be conducted in a similar context.