Termoelektrik modül ile atmosferik su üretimi ve hava soğutmanın deneysel olarak incelenmesi
An experimental study on atmospheric water generation and air-cooling by thermoelectric
- Tez No: 954790
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Termoelektrik sistemler, enerji dönüşüm teknolojilerinde önemli bir yer tutmaktadır. Seebeck etkisi olarak bilinen termoelektrik sistemde, farklı sıcaklıktaki yüzeylere sahip metal üzerinde ortaya çıkan potansiyel fark ile elektrik enerjisi üretilirken; bunun tam tersi olan Peltier etkisinde ise iki farklı metal elemandan oluşturulmuş kapalı bir devreye doğru akım verilerek metallerin ısıtılması ve soğutulması sağlanır. Bu etkiler sayesinde, atmosferik nemli hava soğutularak içindeki su buharının yoğuşması ile su üretimi ve havanın iklimlendirilmesi mümkün olmaktadır. Çalışma kapsamında, bir deney düzeneği üzerinde eş zamanlı olarak atmosferik su üretimi ile dış havanın soğutulup/ısıtılmasına yönelik deneysel bir inceleme yapılmıştır. Çalışmada, sistemden elde edilen yoğuşma suyu debisi ve soğutulan/ısıtılan hava için olan etkinlik katsayılarının (COP), hava kanalları içerisine yerleştirilmiş soğuk metal kütleler arasındaki mesafe ve kanal hava hızı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Sonuçlara göre; en yüksek yoğuşma suyu debisi 1.5 m/s değerindeki hava hızı ve 2 cm'lik mesafede elde edilmektedir. Bulgulara göre; bütün mesafe değerlerinde, artan hava hızı ile ısıtma, soğutma ve toplam etkinlik katsayılarının hepsi farklı oranlarda olmak üzere düzgün bir şekilde artmaktadır. En yüksek COP değerleri mesafenin 1 cm ve en yüksek kanal hava hızında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric systems hold an important place in energy conversion technologies. In a thermoelectric system known as the Seebeck effect, electrical energy is generated through the potential difference that arises on a metal with surfaces at different temperatures. Conversely, in the Peltier effect, which is the reverse of this, heating and cooling of metals are achieved by applying a direct current to a closed circuit composed of two different metal elements. Thanks to these effects, it is possible to cool atmospheric humid air, causing the water vapor within it to condense and thus enabling water production and air conditioning. In this study, an experimental investigation was carried out on a test setup for the simultaneous production of atmospheric water and the cooling/heating of outside air. The relationship between the condensation water flow rate obtained from the system and the coefficients of performance (COP) for cooled/heated air was examined with respect to the distance between cold metal masses placed inside the air ducts and the air velocity within the ducts.According to the results, the highest condensation water flow rate was obtained at an air velocity of 1.5 m/s and a distance of 2 cm. The findings indicate that at all distance values, the heating, cooling, and total coefficients of performance increased steadily at varying rates with increasing air velocity. The highest COP values were obtained at a 1 cm distance and the highest air velocity in the duct