Serbest zaman faaliyetlerinin stres, iyi oluş ve performans üzerine etkisi: Gazeteciler üzerine bir araştırma
The effect of free time activities on stress, well-being and performance: A research on journalists
  1. Tez No: 954806
  2. Yazar: GAYE NUR KALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Serbest zaman faaliyetleri, bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlığına katkı sağlama potansiyeliyle özellikle yoğun, zorlu ve stresli bir çalışma hayatına sahip olan gazeteciler için önemli bir araştırma alanını temsil etmektedir. Bu çalışmada, gazetecilerin serbest zaman faaliyetlerine katılım düzeylerinin stres, iş performansı ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup araştırmanın örneklemini gazeteciler oluşturmaktadır. Araştırma 394 katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin analizinde uç değer kontrolü (sapan analizi) ve çoklu normal dağılım testleri uygulanmış; bu süreçte 8 katılımcıya ait veri çıkarılmış ve analizler 386 kişilik örneklem üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kolayda örneklem yoluyla online ve yüzyüze olmak üzere gazetecilerden veri toplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin geçerlikleri açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analiziyle test edilmiş, tüm ölçeklerin yapı geçerliğine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın hipotezleri Pearson korelasyon, çoklu doğrusal regresyon ve hayes process model 4 analiziyle sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; serbest zaman faaliyetlerine katılım ile stres seviyesi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki (r = -,741; p < .01), iyi oluş (r = ,879; p < .01) ve iş performansı (r = ,852; p < .01) arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Buna ek olarak stres düzeyinin iyi oluş (r = -,788) ve iş performansı (r = -,768) üzerindeki olumsuz etkisi de istatistiksel olarak anlamlıdır. Yapılan aracılık analizi sonucunda ise stresin hem psikolojik iyi oluş hem de performans üzerinde kısmi aracı bir rol oynadığı görülmüştür. Sonuç olarak, serbest zaman faaliyetlerine katılımın gazetecilerin stres seviyelerini azalttığı, psikolojik iyi oluşlarını yükselttiği ve iş performanslarına olumlu katkı sunduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, alan yazındaki mevcut araştırmaları desteklemekte ve serbest zaman faaliyetlerinin çalışan refahı açısından önemli bir kaynak olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Leisure activities represent an important area of research due to their potential to contribute to individuals' physical and psychological health, especially for journalists who work in intense, demanding, and stressful professional environments. This study examines the effects of journalists' participation in leisure activities on stress, job performance, and psychological well-being. The study was designed using a correlational survey model, and the sample consisted of journalists. The research included 394 participants. Outlier detection and multivariate normality tests were conducted during data analysis, resulting in the exclusion of data from 8 participants; analyses were thus carried out on a sample of 386 individuals. Data were collected from journalists using convenience sampling, both online and face-to-face. The validity of the scales used in the study was tested through exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA), and all scales were found to have construct validity. The study's hypotheses were tested using Pearson correlation, multiple linear regression, and Hayes PROCESS Model 4 analysis. According to the findings, a significant negative relationship was found between participation in leisure activities and stress levels (r = -.741; p < .01), while significant positive relationships were found with psychological well-being (r = .879; p < .01) and job performance (r = .852; p < .01). In addition, the negative effect of stress on well-being (r = -.788) and job performance (r = -.768) was also statistically significant. The mediation analysis showed that stress played a partial mediating role in the relationship between leisure activity participation and both psychological well-being and job performance. As a result, participation in leisure activities was found to reduce journalists' stress levels, enhance their psychological well-being, and contribute positively to their job performance. These findings support the existing literature and reveal that leisure activities are an important resource for employee well-being.