Rotator manşet tanılı hastalarda servikal manipülasyonun ağrı, fonsiyonellik, duyu algı eşiği ve ağrı algı eşiği üzerine akut etkisi
Acute effects of cervical manipulation on pain, functionality, pain perception threshold, and sensory perception threshold in patients with rotator cuff pathology
- Tez No: 954807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, rotator manşet patolojisi bulunan bireylerde servikal manipülasyon ve servikal mobilizasyonun omuz ağrısı, fonksiyonellik, duyu algı eşiği ve ağrı algı eşiği üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya, 18–50 yaş aralığında, rotator manşet tanısı almış 60 gönüllü birey dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba yalnızca servikal mobilizasyon, ikinci gruba ise servikal mobilizasyona ek olarak servikal manipülasyon uygulanmıştır. Müdahaleler, iki hafta boyunca haftada iki seans olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası değerlendirmelerde Disability of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) ölçeği, Visual Analog Scale (VAS), omuz eklem hareket açıklığı, Chattanooga cihazı ile ölçülen duyu algı eşiği ve ağrı algı eşiği verileri toplanmıştır. Bulgular, her iki grupta da DASH ve VAS skorlarında anlamlı azalma olduğunu göstermiş; ancak gruplar arasında bu parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Omuz eklem hareket açıklığı açısından da gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Duyu algı eşiği her iki grupta da azalmış olup, bu azalma manipülasyon grubunda daha belirgin düzeydedir. Ağrı algı eşiği üzerinde ise manipülasyonun anlamlı bir etkisi gözlenmezken, mobilizasyon grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir artış kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular, hem servikal manipülasyonun hem de mobilizasyonun rotator manşet patolojilerinde kısa vadeli olumlu etkiler sağlayabileceğini ve bu uygulamaların klinik tedavi süreçlerinde tamamlayıcı yöntemler olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the acute effects of cervical manipulation and cervical mobilization on shoulder pain, functionality, pain perception threshold, and sensory perception threshold in individuals diagnosed with rotator cuff pathology. A total of 60 volunteer participants between the ages of 18 and 50 with a clinical diagnosis of rotator cuff pathology were included in the study. Participants were randomly assigned into two groups. The first group received only cervical mobilization, while the second group received cervical mobilization in combination with cervical manipulation. Interventions were applied twice a week for two consecutive weeks. Pre- and post-intervention assessments included the Disability of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) questionnaire, Visual Analog Scale (VAS) for pain, shoulder range of motion (ROM), and evaluation of pain and sensory perception thresholds using a Chattanooga device. The findings revealed statistically significant reductions in DASH and VAS scores in both groups; however, no statistically significant differences were found between the groups in these parameters. Similarly, no significant difference was observed between the groups regarding shoulder ROM. A decrease in sensory perception threshold was detected in both groups, with a more pronounced reduction observed in the manipulation group. In contrast, while cervical manipulation had no significant effect on the pain perception threshold, a statistically significant increase was noted in the mobilization group. In conclusion, both cervical manipulation and mobilization appear to produce short-term beneficial effects in individuals with rotator cuff pathology. These techniques may be considered as complementary treatment approaches in clinical practice.