Kondil ve kıkırdak hacimlerinin menisküs yırtığına etkisinin üç boyutlu incelenmesi
Three-dimensional analysis of the effect of condylar and cartilage volumes on meniscal tears
  1. Tez No: 954849
  2. Yazar: BÜŞRA YERSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, menisküs yırtığı olan bireylerde diz eklemi yapılarında meydana gelen morfolojik değişikliklerin detaylı bir şekilde incelenmesi ve bu değişikliklerin kondil hacimleri, kıkırdak hacimleri ve eklem aralığı mesafeleri üzerinden nicel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) verileri kullanılarak elde edilen ölçümler 3D Slicer yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, 50 menisküs yırtığı tanısı almış birey ve 50 sağlıklı kontrol bireyinden elde edilen MRG görüntüleri, 3D Slicer yazılımı aracılığıyla analiz edilmiş; tibial kıkırdak, femoral kıkırdak, tibial kondil, femoral kondil hacimleri ve eklem aralığı mesafeleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler, gruplar arasında istatistiksel analizlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre, yalnızca lateral menisküs yırtığı olan grupta medial femur kondil hacmi anlamlı düzeyde farklılık saptanmıştır (p < 0,05). Diğer hacim parametrelerinde gruplar arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir (p > 0.05). Medial menisküs yırtığında sağ dizde iç eklem aralığında azalma, lateral menisküs yırtığında ise sol dizde orta eklem aralığında artış saptanmıştır (p < 0.05), diğer eklem aralığı parametrelerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p > 0.05). Elde edilen bulgular, menisküs yırtığının erken dönemlerinde kıkırdak ve kemik yapılarda hacimsel değişikliklerin belirgin şekilde olmasa da, eklem mekaniğini etkileyebilecek düzeyde yapısal farklılıkların oluşabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle menisküs yırtıklarının eklem yapılarına olan morfometrik etkileri; yük dağılımı, kompansatuar mekanizmalar, hastalığın süresi ve bireye özgü anatomik özellikler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to comprehensively investigate the morphological changes occurring in the knee joint structures of individuals with meniscal tears and to quantitatively evaluate these changes in terms of condylar volumes, cartilage volumes, and joint space measurements. For this purpose, magnetic resonance imaging (MRI) data were analyzed using the 3D Slicer software. MRI scans obtained from 50 individuals diagnosed with meniscal tears and 50 healthy control subjects were analyzed to calculate the volumes of tibial cartilage, femoral cartilage, tibial condyles, femoral condyles, and the joint space widths. According to the results, a statistically significant difference was found only in the medial femoral condyle volume in the group with lateral meniscal tears (p < 0.05), whereas no significant differences were observed between the groups for other volumetric parameters (p > 0.05). Subgroup analysis of the joint space measurements revealed a significant decrease in the medial compartment of the right knee in the medial meniscal tear group, and a significant increase in the central joint space of the left knee in the lateral meniscal tear group (p < 0.05). No significant differences were found in other joint space parameters (p > 0.05). These findings suggest that although volumetric changes in cartilage and bone structures may not be prominent in the early stages of meniscal tears, structural alterations that may influence joint mechanics can still occur. Therefore, the morphometric impact of meniscal tears on joint structures may vary depending on factors such as load distribution, compensatory mechanisms, duration of pathology, and individual anatomical characteristics.