Aile içinde kadına yönelik şiddet: Isparta'da yaşayan Suriyeli kadınlar üzerine bir alan araştırması
Violence against women in the family: A field study on Syrian women living in Isparta
  1. Tez No: 954848
  2. Yazar: EMİNE HUFNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplumsallaşma süreci ile erkek otoritesi arasında aile içinde kadına yönelik şiddet konusunu ele alan araştırmamızda bu olgusunun tarihsel, kültürel ve toplumsal boyutlu bir olgu olduğunu görüyoruz. Bu olgu zaman ve mekânla sınırlı değil, insanın varlığıyla ve aile içindeki kadın ve erkek arasındaki karşılıklı ilişkilerle bağlantılıdır. Bu araştırma, dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde tarihsel süreçte kadına yönelik şiddeti, şiddetin aşamalarını, yaşadıkları çevreden maruz kaldıkları en önemli şiddet biçimlerini ele alarak kadına yönelik şiddetin en önemli nedenlerini, kadına yönelik şiddetin bireysel düzeyde ve toplum üzerinde yarattığı en önemli etkilerin neler olduğunu araştırarak belirttim. İkinci bölümde aile ve erkek otoritesi kavramı; bu kavram aracılığıyla otoritenin tarih boyunca geçirdiği aşamalar, bireyler arasındaki şiddetin oluşumuna dair en yaygın teorileri belirttim. Özne ile nesne arasında şiddet rolünün nasıl oluştuğu, şiddet uygulayan kişinin karakteristik nitelikleri ile şiddete maruz kalan kişiyi karakterize eden özellikler de bu bölümün konusudur. Üçüncü bölümde saha araştırmasıyla ilgili olarak araştırmanın amacından, araştırmada kullanılan yöntem ve araçlardan, araştırma hipotezlerinden de bahsettim. Dördüncü bölüm saha araştırmasını ve ankete katılanlara ilişkin olgusal ve yargısal verileri içermektedir. Bu araştırmayı Türkiye'nin Isparta ilinde istismara uğrayan yirmi göçmen kadın örneğine uyguladım ve nitel araştırmayı kullanarak vaka çalışması yaklaşımını kullandım. Görüşme ve gözlem araçlarını yöntem olarak kullandım. Daha sonra bu vakaları analiz ettim ve araştırmanın amacına uygun sonuçlar elde ettim.
Özet (Çeviri)
In our research, which addresses the issue of violence against women within the family between the socialization process and male authority, we see that this phenomenon has historical, cultural and social dimensions. This phenomenon is not limited to time and space, but is connected to the existence of humans and the mutual relations between women and men within the family. This research consists of four sections: In the first section, I examined violence against women in the historical process, the stages of violence, the most important forms of violence they are exposed to in the environment they live in, and I investigated and indicated the most important causes of violence against women, and the most important effects of violence against women on the individual level and society. In the second section, I indicated the concept of family and male authority; through this concept, I indicated the stages that authority has gone through throughout history, and the most common theories regarding the formation of violence between individuals. How the role of violence is formed between the subject and the object, the characteristic qualities of the person who commits violence, and the characteristics that characterize the person who is subjected to violence are also the subjects of this section. In the third section, I also mentioned the purpose of the research, the methods and tools used in the research, and the research hypotheses regarding the field research. The fourth section includes the field research and the factual and judgmental data regarding the participants in the survey. I applied this research to a sample of twenty immigrant women who were abused in Isparta province of Turkey and used a case study approach using qualitative research. I used interview and observation tools as methods. Then I analyzed these cases and obtained results that were suitable for the purpose of the research.