Yaşlı depremzedelerde yerinde yaşlanma: Sivil toplum örgütlerinin alana etkisi ve iyileştirme stratejileri
Aging in place for elderly earthquake survivors: The impact of civil society organizations on the field and improvement strategies
- Tez No: 954860
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türkiye'deki yaşlı depremzedelerin yerinde yaşlanma süreçlerini ve sivil toplum örgütlerinin bu süreçteki etkinliğini incelemeyi amaçlamaktadır. 65 yaş ve üstü depremzede bireylerin ihtiyaçlarını belirleyip, sivil toplum örgütlerinin sağladığı hizmetlerin etkinliğini değerlendirerek, yerinde yaşlanma sürecini destekleyecek stratejiler geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, afet gerontolojisine katkı sağlayarak yaşlı bireylerin afetlere karşı dayanıklılığını artırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışma, Osmaniye Devlet Hastanesi'nde 65 yaş ve üstü depremzede bireylerin yerinde yaşlanma ve STK algılarını incelemek amacıyla kesitsel bir nicel araştırma olarak yapılmıştır. Veriler, basit tesadüfî örneklemle seçilen katılımcılardan toplanmış ve IBM SPSS 27 programı ile demografik değişkenlere göre Mann-Whitney-U ve Kruskal-Wallis-H testleriyle analiz edilmiştir. Bulgular: Cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum ve yaş grubu gibi değişkenlere dayalı analizler, katılımcılar arasında istatistiksel anlamlı farklar ortaya koymuştur. Özellikle deprem sonrası bağımsızlık, kişisel bakım ve güvenlik algılarında cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine bağlı istatistiksel anlamlı farklılıkları dikkat çekmiştir. Kadınlar ve erkekler, evli ve bekâr bireyler arasında bu algılarda belirgin farklar gözlemlenmiştir. Ayrıca, STK'ların deprem sonrası sağladığı hizmetlerin etkinliği de cinsiyet ve yaş grubu değişkenleri bağlamında istatistiksel anlamlı farklılıklar göstermektedir. Sonuç: Bu çalışma, afet sonrası yaşlı bireylerin deneyimlerinin sadece fiziksel değil, aynı zamanda sosyal ve psikolojik boyutlarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ampirik veriler kadınlar, bekârlar, eğitim düzeyi düşük ve yaşlı grupların daha dezavantajlı, olduklarına ve STK'ların müdahalelerinin ise yeterli olmadığına işaret etmektedir. Bu, afet sonrası daha kapsayıcı ve sürdürülebilir müdahale politikalarının gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the aging-in-place processes of elderly earthquake survivors in Turkey and the effectiveness of civil society organizations in this process. It aims to identify the needs of earthquake survivors over 65 years of age, evaluate the effectiveness of the services provided by non-governmental organizations, and develop strategies to support the aging-in-place process. It also aims to increase the resilience of elderly individuals against disasters by contributing to disaster gerontology. Method: This study was conducted as a cross-sectional quantitative research to examine the perceptions of aging in place and NGOs of earthquake survivors over the age of 65 in Osmaniye State Hospital. The data were collected from participants selected by simple random sampling and analyzed by Mann-Whitney-U and Kruskal-Wallis-H tests according to demographic variables with IBM SPSS 27 program. Results: Analyses based on variables such as gender, educational status, marital status and age group revealed various significant differences among the participants. Gender and marital status differences were particularly noteworthy in the perceptions of independence, personal care and safety after the earthquake. Significant differences were observed between women and men, as well as between married and single individuals in these perceptions. In addition, the effectiveness of the services provided by NGOs after the earthquake also shows differences between genders and by age group. Conclusion: This study reveals that not only the physical but also the social and psychological dimensions of the experiences of older people after disasters need to be taken into consideration. It was found that women, single individuals, low-educated and elderly groups experienced disadvantages, while the interventions of NGOs were limited. This shows the need for more inclusive and sustainable post-disaster response policies.