Bütünleşik afet yönetimi sistemi bağlamında 6 Şubat Depremlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the February 6 Earthquakes in the context of the integrated disaster management system
- Tez No: 954859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerini bütünleşik afet yönetimi perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bütünleşik afet yönetiminin kavramsal çerçevesini, Türkiye'deki gelişimini ve 6 Şubat depremlerinin etkilerini incelemektedir. Bulgular, Türkiye'nin afet yönetim sisteminin bütünleşik yaklaşımı benimsemesine rağmen, uygulamada sorunlar yaşadığını göstermektedir. Risk azaltma ve hazırlık çalışmalarındaki yetersizlikler, koordinasyon sorunları ve iyileştirme çalışmalarındaki planlama eksiklikleri öne çıkmaktadır. Depremlerden çıkarılan dersler doğrultusunda, yasal ve kurumsal çerçevenin güçlendirilmesi, risk azaltma çalışmalarının etkinleştirilmesi, hazırlık faaliyetlerinin geliştirilmesi, müdahale kapasitesinin artırılması ve toplum tabanlı afet yönetiminin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes from an integrated disaster management perspective. The research examines the conceptual framework of integrated disaster management, its development in Turkey, and the impacts of the February 6 earthquakes. Findings indicate that although Turkey's disaster management system has adopted an integrated approach, it faces implementation challenges. Inadequacies in risk reduction and preparedness activities, coordination problems, and planning deficiencies in recovery efforts are highlighted. Based on lessons learned from the earthquakes, recommendations include strengthening the legal and institutional framework, enhancing risk reduction efforts, improving preparedness activities, increasing response capacity, and supporting community-based disaster management.