Ayağın morfometrik özelliklerinin Aşil tendon rüptürü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of foot morphometric properties on Achilles tendon rupture
- Tez No: 954868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Ortopedi ve Travmatoloji, Anatomy, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, aşil tendon rüptürü tanısı almış hastalar ile aşil tendon rüptürü geçirmemiş sağlıklı bireylerin ayak bölgesi ile ilgili morfometrik ölçümleri karşılaştırıp aradaki farkların tendon rüptürü üzerine olası etkilerini incelemektir. Materyal ve metot: Aşil tendon rüptürü tanısı almış 72 erkek hasta ile rüptür tanısı hiç almamış ve travma öyküsü olmayan 75 sağlıklı erkek hastanın (≥25 yaş) ayak radyografileri retrospektif olarak değerlendirildi. Radyografilerden toplam 24 açı ve uzunluk ölçümü yapıldı. Elde edilen veriler iki grup arasında karşılaştırıldı ve istatistiksel analizler uygulandı. Bulgular: Kontrol grubu ile rüptür grubu arasında ölçülen parametreler bakımından anlamlı farklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the morphometric measurements of the foot in patients with Achilles tendon rupture and healthy subjects without Achilles tendon rupture. Material and method: Foot radiographs of 72 male patients with Achilles tendon rupture and 75 healthy male patients (≥25 years of age) with no history of rupture and no history of trauma were evaluated retrospectively. A total of 24 angles and length measurements were made from the radiographs. The data obtained were compared between the two groups and statistical analyses were performed. Results: Significant differences were found between the control group and the rupture group in terms of the measured parameters.