Performance estimation in analog computer aided design
Analog bilgisayar destekli tasarımda başarım tahmini
- Tez No: 95488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
V ÖZET ANALOG BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMDA BAŞARIM TAHMİNİ Analog tasarımda otomasyon el tasarımındaki zaman ve emek harcamasının yüksekliğinden dolayı artan bir ilgi çekmektedir. Çoğu devre eniyileyicilerinde kullanılmakta olan başarım gerçekleyicileri sistemin hızını olumsuz etkilemektedirler. Yaklaşık başarım tahmin ediciler kullanarak başarımı daha yüksek bir hızla tahmin etmek bu soruna bir çözüm olabilir. Bu tezde yapılan çalışma farklı sentezleme düzeyleri olan bir analog tasarım otomasyonu sistemi geliştirmedeki ortak çabanın bir parçasıdır. Çalışma CMOS transistorlu çeşitli analog devre tipleri ile sınırlandırılmıştır. Transistörler analog sinir ağları kullanılarak benzetim araçlarından elde edilen verilerle eğitilmişlerdir. DC çözümde bu modeller bir devre blokunda kullanılarak DC çalışma koşulları iteratif olarak belirlenmiş ve devre tarafından harcanan güç hesaplanmıştır. AC çözümde sistemin kazancı ve bant genişliği hesaplanarak gerçekleme döngüsü tamamlanmıştır. Gerçekleme döngüleri, belli sınırlar içindeki giriş değişkenlerinin verilen devre topolojisinin başarım sınırlarını elde etmek için tarandığı bir arama mekanizması içinde kullanılmıştır. Sistem gerçeklenmiş, çalıştırılmış ve sonuçların diğer benzetim araçları ile karşılaştırılması sağlanmıştır. Amaçlandığı gibi, diğer benzetim araçlarma göre daha hızlı olduğu görülmüştür; bununla beraber, doğruluğunun daha da geliştirilmesine açıktır. TCC YÛKSEKOGtti- İtaî KUKbU.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PERFORMANCE ESTIMATION IN ANALOG COMPUTER AIDED DESIGN Automation in analog design is attracting increased interest because of the high consumption of time and effort in hand design. Performance evaluators being used in many circuit optimizers affect the speed of the system negatively. Estimating the performance with a higher speed using approximate performance estimators may be a solution to this problem. The work done in this thesis is part of a joint effort in developing an analog design automation system with different levels of synthesis. The study has been restricted to various types of analog circuits with CMOS transistors. Transistors have been modeled using analog neural networks trained with data obtained from simulation tools. Using these models in a circuit block, DC operating points have been determined iteratively and power dissipated by the circuit has been calculated in the DC analysis. In the AC analysis, gain and bandwidth of the system have been calculated, completing an evaluation cycle. Evaluation cycles have been used in a search mechanism where a range of input parameters have been swept in order to obtain performance limits of the given circuit topology. The system has been realized, run, and comparison of the results with other simulation tools have been obtained. It was faster than other simulation tools as aimed; however, improvement in accuracy is welcome.