The effects of liquefaction on the performance of structures
Sıvılaşmanın yapıların performansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 95489
  2. Yazar: MUHAMMET BALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET SIVILAŞMANIN YAPILARIN PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİSİ Sıvılaşma, 17 Ağustos Adapazarı depreminden sonra en büyük problemlerden biri olmuştur. Sıvılaşan zemin üzerinde bulunan bütün yapılar yana yatmasına veya zemine batmasına rağmen hiçbiri hasar görmemiştir. Bu olay şu prosedüre göre incelenmiştir. Adapazan'nda sıvılaşan zemin üzerinde bulunan dört yapı incelenmiştir. Adapazan'na ait tipik bir zemin profili belirlenmiş, daha sonra sıvılaşan tabaka Moroto'nun metodu kullanılarak belirlenmiştir. Marmara depremi sırasında zemin ve yapıya gelen enerji hesaplanmıştır. Sap90 ve Nonlin 5.5 programları hesaplamalarda kullanılmıştır. Zeminin sıvılaşma esnasındaki enerji sönümlemesi belirlenmiştir. Hesaplamalar sıvılaşmanın deprem yüklemesini azalttığım ve yapıların hasar görmesini önlediğini göstermiştir. Ancak bu çalışma için ödenek bulunamadığından, hiçbir bina için zemin etüdü yapılamamış, bunun yerine Adapazan'mn başka bir bölgesinde yapılan sondaj sonuçlan tipik zemin profili olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF LIQUEFACTION ON THE PERFORMANCE OF STRUCTURES Liquefaction was one of the major problems after the August 17 Marmara Earthquake in Adapazarı. Although all of the structures located on the liquefied soil were tilted or sank into the ground, none of them suffered major structural damage. Four structures which were located on a liquefied soil were investigated in Adapazarı. A typical soil profile of Adapazari was used. To determine the extent of liquefiable layer Moroto's Method was utilized. The energy inputs to the structure and soil during the Marmara Earthquake were calculated. Sap90 and Nonlin 5.5 programs were used for calculations. The energy dissipation characteristics of soil during liquefaction were determined. The calculations indicated that liquefaction reduces the earthquake loads acting on the structure and prevents major structural damages.