Epstein-Barr virüsüne karşı nanopartikül temelli alt birim aşı formülasyonu geliştirilmesi ve in vitro değerlendirilmesi
Development of nanoparticle-based subunit vaccine formulation against Epstein-Barr virüs and in vitro evaluation
- Tez No: 954881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE VARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Epstein–Barr Virüsü (EBV), ilk onkojenik virüs olarak bilinen, enfeksiyöz mononükleoz gibi enfeksiyonlar, çeşitli maligniteler ve otoimmün hastalıklar ile ilişkili olan insana özgü bir herpesvirüstür. Günümüze kadar yapılan sınırlı sayıdaki preklinik ve klinik çalışmalarda, geliştirilen aşı adayları ya uzun süreli koruyuculuk sağlayamamış ya da tüm katılımcılarda etkili olmamıştır. Bu nedenle hâlâ EBV'ye karşı ruhsatlı bir aşı bulunmamaktadır. Bu çalışmada, EBV'nin yüzey glikoproteini olan gp350 antijenine dayalı bir aşı formülasyonunun geliştirilmesi ve in vitro düzeyde bağışıklık yanıtı oluşturma potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Farklı lipitler kullanılarak lipozom formülasyonları hazırlanmış ve gp350 antijeni yüklü lipozom formülasyonları bağışıklık yanıtını artırmak amacıyla Monofosforil Lipid A (MPLA) ile adjuvanlanmıştır. Hazırlanan formülasyonlar, yükleme etkinliği, fiziksel stabilite (partikül büyüklüğü, PDI, Zeta potansiyel), antijen salım profili açısından karakterize edilmiştir. Ardından formülasyonların, EBV pozitif insan lenf kanseri hücrelerinde neden olduğu toksik etkiler ve immün hücrelerde oluşturduğu sitokin yanıtı (TNF-α, IL-6, IL-10) değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen aşı formülasyonlarının 250 nm'nin altında partikül büyüklüğü dağılımına (PDI%90) sahip olduğunu göstermiştir. THP-1 hücre hattında yapılan sitokin analizlerinde, IL-6 ve TNF-α düzeylerini artırarak güçlü bir Th1 tipi bağışıklık yanıtı oluşturan formülasyonların hazırlanabildiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, tez kapsamında geliştirilen lipozom aşı formülasyonunun EBV'ye karşı güçlü bir aşı adayı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Epstein–Barr Virus (EBV) is a human-specific herpesvirus known as the first oncogenic virus and is associated with infectious mononucleosis, various malignancies, and autoimmune diseases. To date, a limited number of preclinical and clinical studies have failed to produce a licensed vaccine, as existing EBV vaccine candidates have either not provided long-term protection or have shown limited efficacy across participants. This study aimed to develop a gp350-based vaccine formulation targeting EBV's surface glycoprotein and to evaluate its potential to induce an immune response in vitro. Liposomal formulations were prepared using different lipids and were adjuvanted with Monophosphoryl Lipid A (MPLA) to enhance the immune response. The formulations were characterized in terms of encapsulation efficiency, physical stability (particle size, PDI, zeta potential), and antigen release profile. Additionally, the toxicity of these formulations in EBV-positive human lymphoblastoid cells and their cytokine response (TNF-α, IL-6, IL-10) in immune cells were evaluated. The findings revealed that the developed formulations exhibited a particle size distribution below 250 nm (PDI 90%). Cytokine analyses in the THP-1 cell line demonstrated that the formulations were capable of inducing a strong Th1-type immune response by increasing IL-6 and TNF-α levels. These results suggest that the liposomal vaccine formulation developed in this study is a promising candidate for protection against EBV.