Aralıklı oruç ile beslenmede oksidatif stres parametrelerinin araştırılması
Investigation of oxidative stress parameters in intermittent fasting
  1. Tez No: 954882
  2. Yazar: FİRDEVS SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, Ramazan orucunun sağlıklı bireylerde oksidatif stres ve metilarjinin metabolizması üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve Ramazan ayı öncesi-sonrası biyobelirteç düzeylerini karşılaştırarak potansiyel metabolik değişimleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 51 erkek ve 63 kadın olmak üzere toplam 114 sağlıklı birey dâhil edilmiştir. Ramazan ayı öncesi ve sonrasında katılımcılardan alınan kan örneklerinde 4-hidroksinonenal (4-HNE), β-karoten, asimetrik dimetilarjinin (ADMA) ve ilgili metabolit düzeyleri ile çeşitli biyokimyasal parametreler ölçülmüş ve bu veriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of Ramadan fasting on oxidative stress and methylarginine metabolism in healthy individuals and to reveal potential metabolic changes by comparing biomarker levels before and after Ramadan. A total of 114 healthy individuals (51 males and 63 females) were included in the study. 4-hydroxynonenal (4-HNE), β-carotene, asymmetric dimethylarginine (ADMA) and related metabolite levels and various biochemical parameters were measured in blood samples taken from participants before and after Ramadan and these data were analyzed comparatively.