Genç kadınlarda fertilite sağlığı bilgisinin fertilite ve çocuk doğurmaya yönelik tutumları yordama durumunun incelenmesi
Investigation of fertility health knowledge predicting attitudes towards fertility and childbearing in young women
- Tez No: 954890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM GÖRAL TÜRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı genç kadınlarda fertilite sağlığı bilgisinin fertilite ve çocuk doğurmaya yönelik tutumları yordama durumunu incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni, WhatsApp üzerinden ulaşılan 20-30 yaş aralığındaki genç kadınlardan oluşmaktadır. Yapılan güç analizi hesaplanmasında örneklem sayısı 270 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri 01.03.2024-30.06.2024 tarihleri arasında toplanmış olup 300 kadın ile araştırma tamamlanmıştır. Veriler Google Forms aracılığı ile 'Kişisel Bilgi Formu', 'Fertilite ve Çocuk Doğurmaya Yönelik Tutum Ölçeği (FÇDYTÖ)' ve 'Fertilite Sağlığı Bilgi Ölçeği (FSBÖ)' kullanılarak online olarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS) (23.0) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: FSBÖ toplam puanı ile FÇDYTÖ toplam puanı (r:0.533, p:0,05) arasında pozitif yönde, çok zayıf düzeyde ve anlamsız bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu araştırmanın sonucunda kadınların fertilite sağlığı bilgisinin yükselmesiyle fertilite ve çocuk doğurmaya yönelik tutumların arttığı görülmüştür. Kadınların fertilite ve çocuk doğurmaya yönelik tutumlarını geliştirebilmeleri için adölesan dönem itibariyle yaş dönemlerine uygun olacak şekilde fertilite sağlığı bilgisinin arttırılmasına yönelik verilecek olan eğitimlerin önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine whether fertility health knowledge predicts attitudes towards fertility and childbearing in young women. Materials and Methods: The research is a descriptive and cross-sectional study. The research universe comprises young women aged 20-30 who were reached via WhatsApp. The sample size was determined to be 270 people in the power analysis calculation. The research data were collected between March 1, 2024, and June 30, 2024, and included 300 women. The data were collected online via Google Forms using the 'Personal Information Form', 'Attitudes to Fertility and Childbearing Scale (AFCS)', and 'Fertility Health Knowledge Survey (FHKS)'. Research data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS) (23.0) program. Results: A positive, moderate, and significant relationship was found between the total score of AFCS and the total score of FHKS (r: 0.533, p:0.05). Conclusion: This study found that as women's fertility health knowledge increased, their attitudes towards fertility and childbearing also improved. Therefore, it is thought that training to increase fertility health knowledge appropriate to their age period, starting from adolescence, will be essential for women to improve their attitudes towards fertility and childbearing.