Non-stres test sırasında gebelere podcast ile verilen prenatal eğitimin maternal anksiyete, korku ve fetal bağlanma üzerine etkisi
The effect of prenatal education given to pregnant women via podcast during the non-stress test on maternal anxiety, fear and prenatal attachment
- Tez No: 954895
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir kamu hastanesinin Non-stres test polikliniğine başvuran nullipar gebelere podcast yoluyla verilen prenatal eğitimin, anne kaygısı, doğum korkusu ve fetal bağlanma üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımda olan bu araştırmanın örneklemini, Haziran 2024–Ocak 2025 tarihlerinde bir kamu hastanesi non-stres test polikliniğine başvuran, araştırma seçim kriterlerine uygun ve katılmaya gönüllü 104 gebe oluşturdu. Basit randomizasyon yöntemi ile gebeler müdahale (n:52) ve kontrol (n:52) grubuna ayrıldı. Non-stres test işlemi sırasında müdahale grubundaki gebelere 3 modülden oluşan podcastler ile prenatal eğitim verildi ve kontrol grubundaki gebelere rutin bakım kapsamında Sağlık Bakanlığına ait "Gebelik ve Doğum Süreci'' kitapçığı verilerek prenatal eğitim alması sağlandı. Çalışmaya katılan gebelere ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri'', ''Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu'', ''Prenatal Bağlanma Envanteri'' ile oluşturulan ön test uygulandı ve gözlem amacıyla 4 hafta sonra aynı ölçekler ile son test uygulanarak çalışma analizi yapıldı. Bulgular: Müdahale grubunda DKE ön test ve son test puan ortalamalarında anlamlı bir fark saptanmıştır (t=2,51; p=0,015). Müdahale ve kontrol grubu kadınların ön test ve son test SKE puan ortalamalarının grup içi karşılaştırılmasında anlamlı bir azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to determine the effects of prenatal education delivered via podcast on maternal anxiety, fear of childbirth, and fetal attachment in nulliparous pregnant women who applied to the Non-Stress Test Outpatient Clinic of University of Health Sciences Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital. Materials and Methods: The sample of this randomized controlled experimental study consisted of 104 pregnant women who applied to a public hospital non-stress test clinic between June 2024 and January 2025, met the research selection criteria, and volunteered to participate. The pregnant women were divided into intervention (n: 52) and control (n: 52) groups using the simple randomization method. All pregnant women were informed before the application and an“Informed Voluntary Consent Form”was obtained from the pregnant women. During the non-stress test procedure, prenatal education was provided to the pregnant women in the intervention group with podcasts consisting of 3 modules, and the pregnant women in the control group were provided with the“Pregnancy and Birth Process”booklet of the Ministry of Health as part of their routine care and they were provided with prenatal education. A pre-test consisting of the“Personal Information Form”,“State-Trait Anxiety Scale”,“Wijma Birth Expectation/Experience Scale A Version”, and“Prenatal Attachment Scale”was applied to the pregnant women participating in the study, and a post-test was applied with the same scales 4 weeks later for observation purposes and the study analysis was performed. Results: In the intervention group, a significant difference was found in the pre-test and post-test SDI mean scores (t=2.51; p=0.015). A significant decrease was found in the intra-group comparison of the pre-test and post-test SDI mean scores of the intervention and control group women.