Kronik bel ağrısında diyafragmaya uygulanan fizyoterapi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of physiotherapy methods applied to diaphragm in chronic low back pain
  1. Tez No: 954894
  2. Yazar: HATİCE HÜMEYRA AKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik bel ağrısında konvansiyonel egzersiz (KE) programı ile KE'ye eklenen diyafragmatik miyofasiyal gevşetme (DMG) ve abdominal hipopresif egzersiz (AHE) tekniğinin etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-65 yaşlarında 66 kadın birey dahil edildi. Olgular randomize olarak DMG, AHE ve KE gruplarına ayrıldı. Tüm gruplar 6 hafta boyunca haftada 3 kez tedaviye alındı. Tedavi öncesi ve sonrasında Vizüel Analog Skala (VAS) ile ağrı şiddeti, algometre ile basınç ağrı eşiği (BAE), dijital gonyometre ile eklem hareket açıklığı (EHA), Aktif Diz Ekstansiyon Testi (ADET) ile hamstring esnekliği, modifiye Schober testi (MST) ile spinal mobilite, göğüs çevre ölçümü ile göğüs mobilitesi, Roland Morris Engellilik Anketi (RMEA) ile fonksiyonel engellilik, Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile yaşam kalitesi ve yüzeyel elektromiyografi (yEMG) ile pelvik taban kas aktivasyonu (PTKA) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of conventional exercise (CE) program with diaphragmatic myofascial release (DMR) and abdominal hypopressive exercise (AHE) technique added to CE in chronic low back pain. The study included 66 female subjects aged 18-65 years. The subjects were randomly divided into DMG, AHE and CE groups. All groups were treated 3 times a week for 6 weeks. Before and after treatment, pain intensity was assessed by Visual Analog Scale (VAS), pressure pain threshold (PPT) by algometer, range of motion (ROM) by a digital goniometer, hamstring flexibility by Active Knee Extension Test (AKET), spinal mobility by modified Schober test (MST), chest mobility by chest circumference measurement, functional disability by Rolland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ), quality of life by Nottingham Health Profile (NHP) and pelvic floor muscle activation (PFMA) by surface electromyography (sEMG).