Travmatik doğum algısı olan kadınlara uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin doğum algısı, anksiyete ve iyi oluşa etkisi
The effect of emotional freedom technique applied to women with traumatic perception of birth on perception of birth, anxiety and well-being
- Tez No: 954898
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Travmatik Doğum Algısı Olan Kadınlara Uygulanan Duygusal Özgürleşme Tekniğinin Doğum Algısı, Anksiyete ve İyi Oluşa Etkisi Amaç: Araştırma travmatik doğum algısı olan kadınlara uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin doğum algısı, anksiyete ve psikolojik iyi oluşa etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Ekim 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında, Elazığ Yurtbaşı Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran toplam 132 kadın ile randomize kontrollü olarak yürütüldü (66 DÖT, 66 kontrol). Araştırmada DÖT grubundaki kadınlara araştırmacı tarafından ilk karşılaşmada bir kez yüz yüze, bir hafta boyunca günde iki kez çevrim içi ve bir haftanın sonunda bir kez yüz yüze olmak üzere toplam 16 kere DÖT uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Çalışmanın birincil çıktısı olan doğum algısı TDAÖ kullanılarak değerlendirildi. İkincil çıktılar, anksiyete düzeyi BAÖ ile, psikolojik iyilik hali PİİÖ ile değerlendirildi. Sonuçlar, ANCOVA kullanılarak başlangıç düzeyine göre düzeltilerek müdahale sonrası puanlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Emotional Freedom Technique Applied to Women with Traumatic Perception of Birth on Perception of Birth, Anxiety and Well-Being Aim: The research was conducted to determine the effects of the emotional freedom technique applied to women with a traumatic perception of birth on birth perception, anxiety and psychological well-being. Material and Method: The study was conducted as a randomized controlled trial with a total of 132 women who applied to Elazığ Yurtbaşı Family Health Center between October 2023 and June 2024 (66 EFT, 66 control). In the study, the women in the EFT group were administered EFT a total of 16 times by the researcher: once face-to-face at the first encounter, twice a day online for a week, and once face-to-face at the end of a week. No intervention was applied to the control group. The primary outcome of the study, perception of labor, was assessed using the TBPS. Secondary outcomes, anxiety level was assessed with the BAI and psychological well-being with the PWBS. The results were adjusted according to the initial level using ANCOVA, and the post-intervention scores were compared. Results: Mean scores for perception of traumatic birth (32.86±9.38 vs.