Sagittal düzlemde ayakta ve otururken spinopelvik ve koksigeal morfometrik ölçümlerin koksidini olgularında radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiologic evaluation of the standing and sitting spino-pelvic and coccygeal morphometric measurements in the sagittal plane in patients with coccidynia
  1. Tez No: 954901
  2. Yazar: ASLINUR KELEŞ ERCİŞLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH YÜCEL, DOÇ. DR. ESRA GİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, koksidinili olgularda spinopelvik ve koksigeal morfolojik-morfometrik parametrelerin ayakta ve oturur pozisyondaki değişimini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Elli hastada sagittal spinopelvik açılar, koksigeal morfolojimorfometri ve mobilite özellikleri ve tiplenidirme ayakta ve oturur pozisyonda çekilen grafilerle analiz edildi. Klinik değerlendirme için NRS, ODI ve SF-12 formları kullanıldı. Bulgular: En sık gözlenen koksigeal vertebra sayısı dört olup (%52), articulatio sacrococcygeale/intercoccygeale füzyon oranları sırasıyla %36, %38'dir. Spikül %18'inde saptanmıştır (Tip 5'te %66,7). Normomobilitenin baskın olduğu Tip 1 (%44) ve Tip 2 (%36) en sık morfolojilerdir. Tip 5'te %66,7 ile hipomobilite belirgindir. Bel ağrısı olanlarda hipomobilite ve posterior luksasyon oranları daha yüksektir, Tip 3'te ağrı oranı %75'tir. Oturma pozisyonuna geçişte sakrokoksigeal açıda artış, koksigeal yükseklikte azalma saptanmıştır (p=0,033, p=0,015). Torakal kifoz (TK), Lomber lordoz (LL), alt ve üst lomber lordoz (ALL-ÜLL), sakral eğim (SE), sakrosakral açı (SSA) anlamlı azalmış; pelvik tilt (PT), torakopelvik açı (TPA-T1PA) ve sagittal vertikal aksta (SVA) artış saptanmıştır. En geniş postüral değişim Tip 1 ve Tip 2'de izlenmiş; bu gruplar LL, SVA, SE, PT ve TPA'da anlamlı pozisyonel farklılık göstermiştir. Tip 4 ve 5 ise daha rijittir. Bel ağrısı olan bireylerde, LL, ÜLL ve ALL değerleri otururken daha fazla azalmış; PT, TPA, APPA göstergelerinde daha yüksek artışlar gözlenmiştir. Bel ağrısına göre kıyaslandığında yalnızca sakral kifoz (SK) ile pozisyona bağlı anlamlı etkileşim saptanmıştır (p = 0,04). Bel ağrısı olan bireylerde NRS, ODI ve PCS skorlarında kötüleşme saptanmıştır. xvii Sonuç: Oturma pozisyonu sagittal dengeyi bozmakta, koksigeal değişiklikler bu süreci artırmaktadır. Bulgular, postürel uyumun bozulduğu kompleks bir yapıyı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate changes in spinopelvic and coccygeal morphological-morphometric parameters in standing and sitting positions in patients with coccydynia. Materials and Methods: Fifty patients were evaluated. Sagittal spinopelvic angles, coccygeal morphology-morphometry, mobility, and classification were analyzed using standing and sitting radiographs. Clinical evaluation was performed using NRS, ODI, and SF-12 scores. Results: he most common coccygeal vertebra count was four (52%), with sacrococcygeal and intercoccygeal fusion rates of 36% and 38%, respectively. Spicule was observed in 18% of cases (66.7% in Type 5). Type 1 (44%) and Type 2 (36%) were the most common morphologies, showing predominant normomobility. Type 5 demonstrated marked hypomobility (66.7%). In patients with pain, hypomobility and posterior luxation were more frequent, and the pain rate was 75% in Type 3. In the sitting position, sacrococcygeal angle increased and coccygeal height decreased (p = 0.033, p = 0.015). Thoracic kyphosis (TK), lumbar lordosis (LL), upper and lower lumbar lordosis (ULL, ALL), sacral slope (SE), and sacrosacral angle (SSA) significantly decreased, whereas pelvic tilt (PT), thoracopelvic angle (TPA-T1PA), and sagittal vertical axis (SVA) increased. Postural changes were most pronounced in Types 1 and 2, particularly in LL, SVA, SE, PT, and TPA. Types 4 and 5 were more rigid. In patients with pain, LL, ULL, and ALL decreased more in sitting, while PT, TPA, and APPA increased. SK showed significant interaction with position only in the pain group (p = 0.04). NRS, ODI, and PCS scores worsened in the pain group. Conclusion: Sitting posture disrupts sagittal balance, and coccygeal abnormalities exacerbate this process, indicating impaired postural compensation in coccydynia.