Adolesan yüzücülerde plantar fleksiyon germe ve ayak roller ile plantar fasya gevşemenin yüzme performansı ve plantar fleksiyon hareket açıklığı üzerine akut etkileri
Acute effects of plantar flexion stretching and plantar fascia release with foot roller on swimming performance and plantar flexion range of motion in adolescent swimmers
  1. Tez No: 954910
  2. Yazar: ŞİFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF CENGİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amaçları; (a) adolesan yüzücülerde plantar fleksiyon (PF) germenin yüzme performansı ve PF hareket açıklığı üzerine akut etkisinin incelenmesi, (b) ayak roller ile plantar fasya gevşemenin yüzme performansı ve PF hareket açıklığı üzerine akut etkisinin incelenmesi ve (c) ayak bileği PF hareket açıklığı ile yüzme performansı arasında ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya yüzme branşından 12-14 yaş arası toplam 22 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların her birinden 3 ayrı günde sırasıyla (1) referans protokolü, (2) PF germe, (3) ayak roller ile plantar fasya gevşeme uygulaması sonrası PF hareket açıklığı ölçümleri alınmış ve sırasıyla 25 m tahta ile serbest ayak vuruşu süresi ve 50 m serbest stil yüzme süreleri kaydedilmiştir. Katılımcıların PF hareket açıklığı ve yüzme performanslarını farklı protokoller arasında karşılaştırmak için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen durumda ise Friedman tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi kullanılmıştır. Farklı protokoller sonrası PF hareket açıklığı ile yüzme süresi arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile belirlenmiştir. PF hareket açıklığı ve yüzme performansı referans, PF germe ve kendi kendine miyofasyal gevşeme (kMFG) protokolleri arasında anlamlı farklı bulunmamıştır. Ek olarak ayak bileği PF hareket açıklığı ile yüzme performansı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, adolesan yüzücülerde antrenman ya da yarışma performansı öncesi ısınmaya ek olarak uygulanan PF germe ve kMFG protokollerinin sprint yüzme performansını olumsuz etkilemediği görülmüştür. Ancak sporcuların bireysel yanıtlarına göre bu ısınma rutinlerinden birinin tercih edilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir. Bu araştırma, adolesan yüzücülerde antrenman ya da yarışma öncesi ısınma sırasında uygulanan statik germe ve miyofasyal gevşeme konusunda antrenörlere, kuvvet ve kondisyon profesyonellerine ve uygulayıcılara önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were: (a) to investigate the acute effects of plantar flexion (PF) stretching on swimming performance and PF range of motion in adolescent swimmers;(b) to investigate the acute effects of plantar fascia release using foot roller on swimming performance and PF range of motion;(c) to examine the relationship between ankle PF range of motion and swimming performance. Twenty-two male athletes, aged 12–14 years and specialising in swimming, voluntarily participated in the study. On three separate days, each participant underwent the following measurements: (1) the reference protocol; (2) PF stretching; and (3) plantar fascia release using foot roller. The 25 m free kick times with board, as well as the 50 m freestyle swimming times, were also recorded. To compare PF range of motion and swimming performance across the different protocols, a one-way ANOVA for repeated measures was used. Where the data did not follow a normal distribution, the Friedman repeated measures ANOVA test was used instead. Pearson's correlation test was used to determine the relationship between PF range of motion and swimming time after different protocols. No significant differences were found in PF range of motion or swimming performance between the reference, PF stretching and self- myofascial release (SMR) protocols. Additionally, no significant relationship was found between ankle PF range of motion and swimming performance. In conclusion, it was observed that PF stretching and SMR protocols applied in addition to the warm-up routine before training or competition did not negatively impact the sprint swimming performance of adolescent swimmers. However, it should be noted that one of these warm-up routines should be chosen based on the athletes' individual responses. This study provides important findings for coaches, strength and conditioning professionals, and practitioners regarding static stretching and myofascial release applied during warm-up before training or competition in adolescent swimmers.