Investigation of serum isthmin-1 protein levels and its relationship with endogenous lipid metabolism in hypertriglyceridemic individuals
Hipertrigliseridemik bireylerde serum istmin-1 protein düzeyleri ve endojen lipid metabolizmasıyla ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 954909
  2. Yazar: KAWTHER AMEEN MUHAMMED SAEED ALEDRESI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hipertrigliseridemi (HTG), tipik olarak 150 mg/dL'yi aşan yüksek trigliserid (TG) düzeyleri ile tanımlanan bir dislipidemi türüdür. Ateroskleroz, insülin direnci (IR), metabolik sendrom ve pankreatit gibi çeşitli komplikasyonların birincil nedeni olması nedeniyle araştırılması gereken önemli tıbbi durumdur. Bu çalışma, HTG'li bireylerde istmin-1 (ISM1) proteini düzeylerini belirlemeyi ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya iki gruba ayrılan 80 kişi dahil edildi: Kontrol (n = 40) ve HTG (n = 40). HTG grubu ayrıca iki alt gruba da ayrıldı: normorkolesterolemik hipertrigliseridemi (HTNC=20) ve hiperkolesterolemik hipertrigliseridemi (HTHC = 20). Serum ISM1, apolipoprotein B 100 (Apo B100) ve mikrozomal trigliserit transfer protein (MTTP) düzeyleri ticari sandviç enzim-bağlı immünosorbent testi (ELISA) kitleri kullanılarak belirlendi. Numunelerdeki esterleşmemiş serbest yağ asidi (NEFFA) düzeylerini değerlendirmek için bir kolorimetrik analiz kiti kullanıldı. HTG grubunda, HTNC ve HTHC alt gruplarında ISM1 düzeyleri kontrol grubundan daha yüksek bulundu (p < 0,05). Ek olarak, ISM1, insülin direnci endeksleri de dahil olmak üzere demografik ve biyokimyasal parametrelerin çoğuyla anlamlı şekilde pozitif korelasyonlar gösterdi (p < 0,05). ISM1'in hipertrigliseridemi ve insülin direncinin gelişmesinde önemli bir rol oynayabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hypertriglyceridemia (HTG) is a type of dyslipidemia defined by elevated triglyceride (TG) levels, typically exceeding 150 mg/dL. It is an important medical condition to study as it is the primary cause of various complications, including atherosclerosis, insulin resistance (IR), metabolic syndrome and pancreatitis. This study aimed to quantify the levels of isthmin-1 (ISM1) protein in individuals with HTG and to evaluate its relationship with the biochemical parameters. The study involved 80 individuals who were divided into two groups: Control (n = 40) and HTG (n = 40). The HTG group was further divided into two subgroups: normocholesterolemic hypertriglyceridemia (HTNC=20) and hypercholesterolemic hypertriglyceridemia (HTHC=20). The levels of serum ISM1, apolipoprotein B 100 (Apo B100), and microsomal triglyceride transfer protein (MTTP) were determined using commercial sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits. A colorimetric assay kit was utilized to assess non-esterified free fatty acid (NEFFA) levels in the samples. ISM1 levels in HTG group, HTNC, and HTHC subgroups were found to be higher than in the control group (p < 0.05). In addition, ISM1 showed positive correlations with most of the demographic and biochemical parameters including insulin resistance indices, (p < 0.05). It has been suggested that ISM1 may have a pivotal role in developing hypertriglyceridemia and insulin resistance.