Persistent postural perceptual dizziness hastalarında vestibüler rehabilitasyon programının etkinliğinin incelenmesi
Investigating the effectiveness of vestibular rehabilitation program in patients with persistent postural perceptual dizziness
- Tez No: 954915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Cömert, A. Persistent Postural Perceptual Dizziness Hastalarında Vestibüler Rehabilitasyon Programının Etkinliğini İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyoloji Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışmada Persistent Postural Perceptual Dizziness (PPPD) tanısı alan bireylere özgü olarak sistematik duyarsızlaştırma temelli bir vestibüler rehabilitasyon programının hazırlanması ve bu programın etkinliğinin incelemesi amaçlanmıştır. Bu amaçla PPPD tanısı alan 12 bireye (42,00 ± 11,63 yıl) her biri ortalama 40 dakika süren ve klinisyen eşliğinde yüz yüze gerçekleştirilen 8 seanslık bir vestibüler rehabilitasyon programı uygulanmıştır. Vestibüler rehabilitasyon programının etkinliğini incelemek için tüm bireylere, programa başlamadan önce ve program sonrası Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Vestibüler rehabilitasyon öncesi anksiyete düzeyleri depresyon düzeylerinden anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p = 0,017). Vestibüler rehabilitasyon sonrasında tüm ölçek puanlarında anlamlı düzeyde azalma saptanmıştır (p < 0.05). DHI alt bileşenleri incelendiğinde, özellikle fonksiyonel alt test puanlarında belirgin bir azalma gözlenmiştir. Cinsiyet ile DHI, BAÖ ve BDÖ puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p > 0.05). Çalışmamızda elde edilen bulgular, PPPD olan bireylerde semptomlara özgü yapılandırılmış vestibüler rehabilitasyon programının etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Geliştirdiğimiz bu vestibüler rehabilitasyon programının, alanda çalışan uzmanlara PPPD'nin yönetimi ve bu bireyler için rehabilitasyon programı planlaması konusunda somut bir rehber niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cömert, A. Investigating the Effectiveness of Vestibular Rehabilitation Program in Patients with Persistent Postural Perceptual Dizziness, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences Audiology Program, Master Thesis, Ankara, 2025. The aim of this study was to prepare a systematic desensitization-based vestibular rehabilitation program specific to individuals diagnosed with Persistent Postural Perceptual Dizziness (PPPD) and to examine the effectiveness of this program. For this purpose, 12 individuals (42.00 ± 11.63 years) diagnosed with PPPD (42.00 ± 11.63 years) underwent an 8-session vestibular rehabilitation program, each session lasting an average of 40 minutes and conducted face-to-face with a clinician. To examine the effectiveness of the vestibular rehabilitation program, the Dizziness Handicap Inventory (DHI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Beck Depression Inventory (BDI) were administered to all individuals before and after the program. Anxiety levels before vestibular rehabilitation were significantly higher than depression levels (p = 0.017). After vestibular rehabilitation, a significant decrease was found in all scale scores (p < 0.05). When the DHI subcomponents were analyzed, a significant decrease was observed especially in the functional subtest scores. There was no significant correlation between gender and DHI, BAI and BDI scores (p > 0.05). The findings obtained in our study suggest that a symptom-specific structured vestibular rehabilitation program is effective in individuals with PPPD. It is thought that this vestibular rehabilitation program we developed will serve as a concrete guide for specialists working in the field on the management of PPPD and rehabilitation program planning for these individuals.