KOAH hastalarında Pender'in sağlığı geliştirme modeline dayalı motivasyonel görüşmenin hasta tarafından bildirilen sonuçlar üzerine etkisi
Effect of motivational interviewing based on Pender's health promotion model on patient-reported outcomes in patients with COPD
  1. Tez No: 954917
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, KOAH hastalarında Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeline dayalı motivasyonel görüşmenin, hasta tarafından bildirilen sağlık sonuçları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Ön test-son test randomize kontrollü olan bu araştırmanın evrenini Aralık 2024 – Nisan 2025 tarihleri arasında Ardahan Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde yatan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı tanılı hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini sağlayan randomize olarak atanan, kontrol grubunda 30 hasta girişim grubunda 32 hasta olmak üzere toplam 62 hasta oluşturdu. Veri toplama aşamasında 'Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı için Uyarlanmış Hasta Bildirimine Dayalı Sonuç Ölçeği', 'Modified Medical Research Council Dispne Skalası', 'KOAH Değerlendirme Testi' ve 'Önem ve Güven-Yeterlilik Cetveli' kullanıldı. Girişim grubuna bireysel motivasyonel görüşmeler 3 seans yüz yüze, 3 gün arayla ve 3 seans çevrimiçi haftada bir, yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ise Ki kare değeri, Fisher Exact değeri, Fisher-Freeman-Halton Exact değeri, Paired Samples t testi, Independent Samples t testi, Cohen'in d değeri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effect of motivational interviewing based on Pender's Health Promotion Model on patient-reported health outcomes in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Material and Method: This study, which is a pretest-posttest randomized controlled trial, included patients diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease who were hospitalized in the Chest Diseases Clinic of Ardahan State Hospital between December 2024 and April 2025. The sample of the study consisted of a total of 62 patients who met the inclusion criteria and were randomly assigned, with 30 patients in the control group and 32 patients in the intervention group. During the data collection phase, the“Patient Descriptive Information Form,”“Patient-Reported Outcome Scale Adapted for Chronic Obstructive Pulmonary Disease,”“Modified Medical Research Council Dyspnea Scale,”“COPD Assessment Test,”and the“Importance and Confidence-Self-Efficacy Scale”were used. The intervention group received individual motivational interviews in three face-to-face sessions every three days and three online sessions once a week. For data analysis, Chi-square value, Fisher Exact value, Fisher-Freeman-Halton Exact value, Paired Samples t-test, Independent Samples t-test, and Cohen's d value were used.