Mezial temporal loba transpterigoid transmaksiller yaklaşım: Trigeminal sinir dalları arasındaki cerrahi yolların değerlendirilmesi
Transpterygoid transmaxillary approach to the mesial temporal lobe: Assessment of surgical routes in between the branches of the trigeminal nerve
- Tez No: 954930
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇLAR: Transkraniyal selektif amigdalohipokampektomi (SAH) sonrası görme alanı defektleri ve kognitif defisitler görülebilir ve mezial temporal bölgeye yönelik cerrahilerde morbiditeyi en aza indirmek hala çözülememiş bir sorundur. Endoskopik endonazal transpterigoid-transmaksiller (EETpTm) yaklaşımla trigeminal sinirin dalları arasından temporal pole ulaşılarak, rinal sulkus ve unkus anterior segmenti üzerinden uygulanan SAH ile bu riskler azaltılabilir. Amacımız EETpTm yaklaşımla SAH'nin uygulanabilirliğini araştırmak ve trigeminal sinir dalları arasından kazanılan cerrahi koridorları değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: EETpTm yolla KS V'in V1-V2 ve V2-V3 dalları arasından temporal pole ulaşılarak, rinal sulkus – entorinal alan – semilunar girus yolu ile lateral ventrikül temporal boynuzuna girildi ve endoskopik SAH tamamlandı. Ayrıca bölgenin lif diseksiyonları, tarif edilen cerrahi dikkate alınarak altı hemisferde gerçekleştirildi. SAH'ın boyutu EETpTm yaklaşım öncesinde ve sonrasında BT ve MR ile değerlendirildi. BULGULAR: EETpTm yaklaşımda pterigoid plaka ve tüberkülün rezeksiyonu ardından, sfenoidin büyük kanadının alt kısmı drillenerek V2-V3 arasındaki temporal duraya ulaşıldı. İnfraorbital sinirin inferolateral transpozisyonu sonrası, sfenoid kemiğin büyük kanadının üst kısmı V1-V2 koridoru boyunca rezeke edildi. İnferior orbital fissür genişletilerek, intradural çalışma alanı için V1-V2 ve V2-V3 cerrahi koridorları açığa çıkarıldı. Dura açılışı sonrası, optik radyasyonlar da dahil olmak üzere fonksiyonel beyaz cevher yollarının bütünlüğü bozulmadan rinal sulkus – entorinal alan – semilunar girus yolu ile lateral ventrikül temporal boynuzuna ulaşılarak SAH tamamlandı. SONUÇ: EETpTm yaklaşım, SAH için trigeminal sinir dalları arasından rinal sulkusa ve amigdalanın kortikal nükleusuna doğrudan erişim sağlar. Unkusun anterior segmenti üzerinden temporal boynuz içinde mezial temporal bölgeye en kısa yoldan ulaşılır. EETpTm yaklaşım ile SAH bölgeye yönelik cerrahilerde herhangi bir fonksiyonel beyaz cevher hasarını önleyecektir.
Özet (Çeviri)
AIM: Visual field defects and cognitive deficits continue to pose surgical risk after transcranial selective amygdalohippocampectomy(SAH), and minimizing morbidity remains a problem. Endoscopic endonasal transpterigoid-transmaxillary(EETpTm) approach reduces these risks by accessing temporal pole through the branches of trigeminal nerve and performing SAH through rhinal sulcus and anterior segment of uncus. The objective was to investigate the feasibility of SAH through EETpTm approach. MATERIAL AND METHOD: EETpTm approach was performed and the temporal pole was accessed via V1-V2 and V2-V3 branches of the trigeminal nerve. The temporal horn was entered through rhinal sulcus, entorhinal area, semilunar gyrus and SAH was completed. Fiber dissections were performed on six hemispheres. The extent of SAH was evaluated with CT and MRI scans. RESULTS: EETpTm approach was completed by two-step transnasal drilling of the greater wing of the sphenoid bone(GWS). The resection of the pterygoid plate and tubercle, lower part of GWS was initially drilled to expose the temporal dura between V2-V3. Following inferolateral transposition of infraorbital nerve, upper part of GWS was resected along the V1-V2 corridor. The inferior orbital fissure was then widened for full exposure of intradural surgical corridors between V1-V3. After opening dura, SAH was completed by reaching the temporal horn without damaging of any functional white matter tracts. CONCLUSION: Reaching the mesial temporal region via rhinal sulcus and amygdala by performing EETpTm approach allows for successful completion of SAH. SAH via EETpTm approach may be solid alternative to transsylvian SAH or anterior temporal lobectomy, by preventing functional white matter damage.