Using artificial intelligence to predict the primary system for cancers of the unknown primary
Yapay zeka kullanarak primeri bilinmeyen kanserlerde primer sistemin tahmini
- Tez No: 954947
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Patoloji, Molecular Medicine, Oncology, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Primeri Bilinmeyen Primer Kanserlerin (CUP) primer bölgesini Tüm Slayt Görüntüleri (WSI'lar) kullanarak belirlemek için yapay zeka (AI) temelli bir hesaplamalı metodoloji sunmaktadır. Kökenin belirsiz olduğu CUP'larda tanısal zorluklarını ele alarak, tıbbi görüntülemedeki derin öğrenme uygulamalarına dayanmaktadır. Proje, TCGA ve ICGC veritabanlarından alınan ve çeşitli maligniteleri temsil eden 1000'den fazla histopatolojik görüntüyü kullanmıştır. Ön işleme, renk normalizasyonu ve yama çıkarma adımlarını içermiştir. Hiperparametre ayarlarıyla optimize edilen özel bir evrişimli sinir ağı (CNN), morfolojik örüntüleri analiz etmede temel ve transfer öğrenme modellerini geride bırakarak %90'ın üzerinde doğruluk elde etmiştir. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri'nden alınan 300 vaka üzerindeki doğrulama, özellikle meme ve prostat kanserleri için yüksek duyarlılık ve özgüllüğü teyit etmiştir. Hata analizi, tanısal zorlukları öncelikli olarak belirsiz doku özellikleri veya suboptimal görüntü kalitesiyle ilişkilendirmiştir. Etkili olmakla birlikte, ek moleküler ve klinik verilerin entegrasyonu, CUP yönetimi için tanısal hassasiyeti daha da artırabilir. Bu yapay zeka güdümlü analizin klinik iş akışlarına uygulanması, kanser kökenlerinin daha doğru tanımlanmasını sağlayarak hasta bakımını iyileştirme konusunda umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sümerkent, K. (2025). Using Artificial Intelligence to Predict the Primary System for Cancers of the Unknown Primary. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Molecular Medicine. Doctorate Thesis. İstanbul. This dissertation presents an AI computational methodology using Whole Slide Images (WSIs) to determine the primary site of Cancers of Unknown Primary (CUP). Addressing CUP's diagnostic challenges where origin is elusive, it builds upon deep learning advancements in medical imaging. The project utilized over 1000 histopathological images from TCGA and ICGC databases representing diverse malignancies. Pre-processing included colour normalisation and patch extraction. A custom convolutional neural network (CNN), optimised via hyperparameter tuning, achieved >90% accuracy, outperforming baseline and transfer learning models in analysing morphological patterns. Validation on 300 cases from Yeditepe University Hospitals confirmed high sensitivity and specificity, particularly for breast and prostate cancers. Error analysis linked diagnostic challenges primarily to ambiguous tissue features or suboptimal image quality. While effective, integrating supplementary molecular and clinical data could further enhance diagnostic precision for CUP management. Implementing this AI-driven analysis in clinical workflows shows promise for improving patient care by facilitating more accurate identification of cancer origins.