Kasa invaze olmayan mesane kanserinde erken nüksü öngörmede yapay zeka modeli
Artificial intelligence model for predicting early recurrence in non-muscle invasive bladder cancer
- Tez No: 835495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİTKİN, DOÇ. DR. MİTHAT EKŞİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Mukozaya sınırlı mesane kanseri olgularında demografik ve klinik parametreleri klasik istatistiksel yöntemler ve Makine Öğrenmesi yöntemleri ile çalışarak postoperatif iki yıllık takip süresinde nüksü öngörebilecek modeller oluşturmak ve bu modellerin sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018-Ağustos 2021 tarihleri arasında primer mesane kanseri sebebiyle kliniğimizde Transüretral Rezeksiyon Mesane (TURM) operasyonu uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Tam rezeksiyon sağlanan ve mesane mukozasına sınırlı (Ta) patoloji saptanan hastalar dahil edildi. 2 yıllık sistoskopi takiplerinde nüks izlenmeyen hastalar Grup 1 (n=107, %58.2), nüks izlenen hastalar Grup 2 (n=77, %41.8) olarak sınıflandırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, Vücut Kitle İndeksi (VKİ), Amerika Anestezistler Derneği (ASA) skoru gibi demografik bilgileri ile başvuru şikayeti, sigara kullanımı, Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLO), tümör sayısı, boyutu, morfolojisi, yerleşimi, ek sistoskopik bulguları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2016 tümör derecesi, Vesical Imaging-Reporting and Data System (VIRADS) skoru gibi klinik verileri kaydedildi. Bu parametreler klasik istatistiksel analiz ve Makine Öğrenmesi yöntemleri ile çalışıldı ve prediksiyon modelleri oluşturuldu. Her iki model için doğruluk, duyarlılık, özgüllük değerleri hesaplanarak karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). VKİ Grup 2'de Grup 1'e göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0.039). Sigara kullanımı Grup 2'de anlamlı oranda daha yüksek izlendi (p=0.048). ASA skoru 2 olan hastalar Grup 2'de Grup 1'e göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek saptandı (p=0.01). Makroskopik hematüri ile başvuru Grup 2'de Grup 1'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi (p0.05). Tümör boyutu ve sayısı Grup 2'de Grup 1'e göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to create models that can predict recurrence in the postoperative two-year follow-up period by analysing demographic and clinical parameters of cases, who have bladder cancer limited to the mucosa, using classical statistical methods and Machine Learning methods, and to compare the results of these models. Materials and Methods: Data of patients who underwent Transurethral resection bladder (TURM) operation in our clinic due to primary bladder cancer between January 2018 and August 2021 were retrospectively scanned. Patients who had complete resection and were found to have pathology results limited to the bladder mucosa (Ta) were included. Patients with no recurrence during the 2-year cystoscopy follow-up were classified as Group 1 (n=107, 58.2%), and patients with recurrence were classified as Group 2 (n=77, 41.8%). Demographic information of the patients such as age, gender, Body Mass Index (BMI), American Society of Anesthesiologists (ASA) score, admission complaint, smoking, Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR), tumor number, size, morphology, location, additional cystoscopic findings, clinical data such as World Health Organization (WHO) 2016 tumor grade and Vesical Imaging-Reporting and Data System (VIRADS) score were recorded. These parameters were studied with classical statistical analysis and Machine Learning methods and prediction models were created. A comparison was made by calculating accuracy, sensitivity and specificity values for both models. Results: There was no significant difference between both groups in terms of age and gender (p>0.05). BMI was found to be significantly higher in Group 2 compared to Group 1 (p = 0.039). Smoking was significantly higher in Group 2 (p=0.048). Patients with an ASA score of 2 were found to be statistically significantly higher in Group 2 compared to Group 1 (p=0.01). The rate of admission with macroscopic hematuria was statistically significantly higher in Group 2 compared to Group 1 (p0.05). Tumor size and number were revealed to be significantly higher in Group 2 with respect to Group 1 (p0.05).