Arcus aorta dallanma paterni varyasyonlarının bilgisayarlı tomografi anjiyografi görüntüleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of aortic arch branching pattern variations with computed tomography angiography images
- Tez No: 954948
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VEYSEL PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Arcus aortae dallanma modeli varyasyonları oldukça çeşitlidir ve genellikle rutin bilgisayarlı tomografi anjiyografi taraması sırasında rastlantısal bir bulgu olarak görülür. Bu çalışmada bilgisayarlı tomografi anjiyografi görüntüleri kullanılarak arcus aortae dallanma varyasyonlarının Türk popülasyonundaki yaygınlığının belirlenmesi amaçlandı. Haziran 2018-Haziran 2024 tarihleri arasında çeşitli endikasyonlar nedeniyle radyoloji kliniğine başvuran 1000 olgunun (500 erkek, 500 kadın) bilgisayarlı tomografi anjiyografi görüntüsü değerlendirildi. Arcus aortae dallanma modeli varyasyonları 7 ana tipe ayrılarak sınıflandırıldı. Arcus aortae'nın dallanma modeli varyasyonlarının cinsiyetle olan ilişkisi Ki-Kare testi kullanılarak değerlendirildi. Toplam 1000 olgunun 853'ünde normal dallanma modeli (tip 1) görülürken, 147 olguda varyasyon bulundu. En sık görülen varyasyon % 8.3 ile truncus brachiocephalicus ile a. carotis communis sinistra'nın birlikte köken aldığı tip 2 (bovine ark) varyasyonuydu ve bunu % 4.1 ile a. vertebralis sinistra'nın doğrudan arcus aortae'den köken aldığı tip 3 varyasyonu takip etti. En sık görülen üçüncü varyasyon ise %1,3 ile bovine ark ile a. vertebralis sinistra'nın doğrudan arcus aortae'den köken aldığı varyasyon modeli olan tip 4 varyasyonuydu. Olguların %0,8'inde aberran arteria subclavia dextra olarak tanımlanan tip 6 varyasyonu; %0,1'inde ise tip 7 (ayna görüntüsü) varyasyonu görüldü. Tip 5 varyasyonuna rastlanılmadı. Bu tiplendirme dışında 1 kadın olguda a. thyroidea inferior sinister'in doğrudan arcus aortae'den çıktığı varyasyon modeli saptandı. Arcus aortae'nın dallanma modelinde görülen varyasyonların dağılımı bakımından cinsiyetler arasında bir fark yoktu (p=0,067). Arcus aortae varyasyonu olan olgular toraks cerrahisi esnasında daha fazla kanama ve iskemi riski taşırlar. Arcus aortae varyasyonlarının bilinmesi özellikle toraks cerrahisi ve girişimsel radyolojik işlem planlanan olgularda oluşabilecek riskleri azaltmak için önem taşır.
Özet (Çeviri)
Variations in the branching pattern of the aortic arch are highly diverse and are often encountered incidentally during routine computed tomography angiography scans. This study aimed to determine the prevalence of aortic arch branching pattern variations in the Turkish population using computed tomography angiography images. Computed tomography angiography images of 1,000 patients (500 males, 500 females) who presented to the radiology clinic for various indications between June 2018 and June 2024 were evaluated. The branching variations of the aortic arch were classified into seven main types. The relationship between aortic arch branching pattern variations and sex was assessed using the Chi-square test. A normal branching pattern (Type 1) was observed in 853 of the 1,000 cases, while variations were found in 147 cases. The most common variation was Type 2 (bovine arch), in which the brachiocephalic trunk and the left common carotid artery originate from a common trunk, observed in 8.3% of cases. This was followed by Type 3 variation, where the left vertebral artery originates directly from the aortic arch, seen in 4.1% of cases. The third most common variation was Type 4, observed in 1.3% of cases, which involves both a bovine arch and the left vertebral artery originating directly from the aortic arch. Type 6 variation, defined as aberrant right subclavian artery, was seen in 0.8% of cases, while Type 7 (mirror image) variation was observed in 0.1%. Type 5 variation was not detected in any case. Apart from these classifications, a variation in which the left inferior thyroid artery originated directly from the aortic arch was detected in one female patient. There was no statistically significant difference between sexes in the distribution of aortic arch branching pattern variations (p=0.067). Patients with aortic arch variations are at increased risk of bleeding and ischemia during thoracic surgery. Awareness of aortic arch variations is particularly important in patients scheduled for thoracic surgery or interventional radiological procedures, as it helps reduce potential risks.