Investigation and implementation of waste minimization techniques in a detergent factory
Deterjan fabrikasında atık minimizasyonu tekniklerinin incelenmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 95495
  2. Yazar: NEŞEM BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
VI ÖZET Günümüzün kaçınılmaz bir parçası olan teknolojik gelişmeler, yaşam şartlarını iyileştirirken tüketim artışına sebep olmuştur. Artan tüketim beraberinde atıkların da artışını getirmiştir. Bu yüzden son zamanlardaki araştırmalar atıkların azaltılması üzerinde yoğunlaşmıştır. Küresel pazarın bir parçası olabilmek için deterjan sanayii de atıkların minimizasyonu çalışmalarına hız vermiştir. Atik minimizasyonu çalışmaları DiverseyLever'de yürütülmüştür. Çalışmada, deterjan fabrikasının başlıca atıkları olan atiksu ve katı atıklar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Atiksu minimizasyonu çalışması iki farklı alanda yürütülmüştür. Fabrikanın sıvı atıklarını oluşturan mikser ve depolama tankları yıkama sularının bir kısmının proseste tekrar kullanılmasına ve arıtma sisteminin bir parçası olan evaporasyon sisteminde konsantre edilen yıkama sularından yem bir ürün oluşturulmasına çalışılmıştır. Minimizasyon çalışmasının ikinci kısmında katı atıkların minimizasyonu incelenmiştir, öncelikle etkili bir atik yönetimi için fonksiyonlarına göre fabrika değişik bölümlere ayrılmış ve minimizasyon uygulanacak katı atıkların türleri belirlenmiştir. Geriye kalan katı atıklar ise geri dönüşüm için satılmıştır. Fabrikada uygulanan atık minimizasyonu çalışmaları sonucunda hem çevre ve doğal kaynaklar korunmuş hem de ekonomik olarak kar sağlanmış ve uygulanan program sonucu firma ISO 14001 sertifikasını almıştır. DOKÜMANTASYON MEKKÖ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The technological developments which are unavoidable in today's world, have provided better life standards for human beings. However, the developments have brought the increase in the amount of the waste generated. That is why researches are towards minimizing the wastes. The detergent industry also gives significance to the waste minimization studies in order to take place in the global market. The waste minimization studies were conducted in the detergent factory of DiverseyLever. In the study, the main waste streams of the factory such as wastewater and solid waste were investigated. Wastewater minimization study was conducted in two separate areas such as wastewater and solid waste. In the first stage of the water and wastewater minimization, some of the washwater of the mixers and the storage tanks were recycled into the production. In the second stage, a new product was developed from the concentrated wastewater generated in the evaporation system of the wastewater treatment plant In the second part of the study, the solid wastes generated in the factory were taken into consideration. In order to apply an effective waste management program, the factory was divided into several parts and the types of the solid wastes generated in each division were determined. Then the solid wastes which could be minimized were investigated. The rest of the solid wastes were sold for off-site recycling. The waste minimization program applied in the factory has provided an economic gain beside its environmental benefits, and the company has been granted with the ISO 14001 certificate.