Antalya arıcılığının coğrafi esasları
Geographical principles of Antalya beekeeping
  1. Tez No: 954981
  2. Yazar: SERA KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Arıcılık, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de son yıllarda önemli gelişmeler kaydederek, doğal dengeyi ve tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini ve verimliliğini sağlayan bir sektör haline gelmiştir. Balın yanı sıra balmumu, polen, propolis, arı sütü, arı ekmeği ve arı zehri gibi ürünler de arıcılığın değerli ürünleri arasında yer almaktadır. Özellikle arı zehri ve propolis gibi arı ürünleri, dünya genelinde yaygın bir şekilde apiterapi uygulamalarında kullanılmaktadır. Bal arısı kolonilerinin doğal ortamda beslenmesi ve bakımı ile arı ürünlerinin elde edilme sürecinin ve arı kolonisinin işleyişinin gözlenmesi amacıyla gerçekleştirilen apiturizm, kırsal ve geleneksel üretim deneyimi sağlayarak arıcılığın yaygın olarak yapıldığı alanlarda geliştirilmesi gereken bir turizm türüdür. Bu çalışmada öncelikli olarak, arıcılığın Türkiye'de ve Antalya'da benimsenmesini etkileyen coğrafi faktörleri, arıcılık sisteminin çeşitlerini ve arı ürünlerinin kullanımı araştırılmış; ikinci olarak ise, Antalya'da çiftçilik yapan hanelerin geçimlerini güçlendirmeleri ve sürdürmeleri için arıcılığın uygulanabilir bir çeşitlendirme seçeneği olup olmadığı değerlendirilmiştir. Ayrıca Antalya ilinde mevcut arıcılığın durumu ve geliştirilme yolları arazi çalışmaları ve anketlerden elde edilen veriler ışığında belirlenmiştir. Ayrıca Antalya ili bal ormanları tespit edilerek geliştirilecek plan ve politikalara katkı sağlayabilmesi amacıyla değerlendirilmiştir. Bunun yanında arıcılar için gerekli ana nektar kaynağı bitkilerin haritalandırıldığı her dönem arıcılık için gerekli işlerin belirlendiği Antalya ili genelleştirilmiş arıcılık takvimi oluşturulmuştur. Çalışma nicel araştırma yöntemi ön plana çıkarılarak kurgulanmıştır. Çalışmada uygulanacak olan nicel yönteme göre iki tür veri kullanılmıştır. Bunlar birincil ve ikincil veriler olarak ayrılmaktadır. İkincil veriler, çalışmanın birinci, ikinci, üçüncü, beşinci ve altıncı basamaklarında uygulanacak olan analizlerde kullanılmak üzere; anket uygulaması sonucu elde edilecek olan birincil veriler ise çalışmanın dördüncü basamağında kullanılmak üzere toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, arıcılık faaliyetlerinde sürdürülebilirlik sağlanabilmesi için tek tip ürün üretimi yerine farklı ürün profillerinin üretimine odaklanan bir üretim modelinin geliştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bölgeler arası gezginci arıcılığın sabit arıcılığı ve bölgesel arıcılığı olumsuz yönde etkilediği, maliyet artışına neden olduğu ve arı hastalıklarının bölgeler arasında yayılmasına sebep olduğu belirlenmiştir. Sürdürülebilir bir arıcılık sistemi oluşturmak için, her bölgenin doğal özelliklerine ve arı popülasyonuna uygun bir bölgesel arıcılık modeli ve koloni yönetim stratejisi tanımlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Beekeeping, like in other countries around the world, has seen significant advancements in recent years in Turkey. It has become a sector that ensures the sustainability and productivity of natural balance and agricultural production. In addition to honey, products such as beeswax, pollen, propolis, royal jelly, bee bread, and bee venom are among the valuable products of beekeeping. Particularly, bee venom and propolis are widely used in apitherapy applications globally. Apitourism, which involves the observation of the feeding and care of honey bee colonies in their natural environment, the process of obtaining bee products, and the functioning of the bee colony, is a type of tourism that should be developed in areas where beekeeping is commonly practiced, providing rural and traditional production experiences. This study primarily investigates the geographical factors affecting the adoption of beekeeping in Turkey and Antalya, the types of beekeeping systems, and the use of bee products. Secondly, it evaluates whether beekeeping is a viable diversification option for households engaged in farming in Antalya to strengthen and sustain their livelihoods. Additionally, the current status of beekeeping in Antalya and ways to improve it were determined based on field studies and survey data. The study also identified honey forests in Antalya to contribute to the development of plans and policies. Moreover, a generalized beekeeping calendar for Antalya was created, mapping the main nectar source plants required for beekeepers and determining the necessary beekeeping tasks for each period.The study is designed with a focus on quantitative research methods. Two types of data were used according to the quantitative method to be applied. These are primary and secondary data. Secondary data were used for the analyses to be conducted in the first, second, third, fifth, and sixth steps of the study, while primary data obtained from surveys were used for the fourth step of the study.According to the research results, to ensure sustainability in beekeeping activities, it is necessary to develop a production model that focuses on producing different product profiles instead of single product production. Additionally, it was determined that interregional migratory beekeeping negatively affects stationary beekeeping and regional beekeeping, increases costs, and causes the spread of bee diseases between regions. To establish a sustainable beekeeping system, it is essential to define a regional beekeeping model and colony management strategy suitable for the natural characteristics and bee population of each region.