Klinik pilatesin 65 yaş üstü bireylerde denge, koordinasyon ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Effects of clinical pilates on balance, coordination and quality of life on people over 65 age
- Tez No: 625017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada dünyada ve ülkemizde popülerliği giderek artmakta olan Pilates tekniğini huzurevinde kalan ve büyük çoğunluğu sedanter yaşlılardan oluşan gruplara tanıtmak, yaşlıları pilates konusunda bilinçlendirip, düzenli egzersizi yaşam şekli haline getirmek ,pilatesin yaşlıların denge, koordinasyonuna, yaşam kalitesine ve düşme korkusuna etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma, yaş ortalaması 77,09± 8,07 olan 65 yaş üstü 55 gönüllünün katılımıyla gerçekleşti. Bireyler pilates grubu (n=19) , yürüyüş grubu ( n=18) ve sedanter grup (n=18) olmak üzere 3 gruba ayrıldılar. Pilates grubuna 3 ay boyunca haftanın 2 günü 30' ar dakika egzersiz programı, yürüyüş grubuna da haftanın 2 günü 30 ' ar dakika tempolu yürüyüş yaptırılmıştır. Her gruba SF- 36 Yaşam kalitesi ölçeği, Rivermead Mobilite Testi, Tinetti Denge Testi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği uygulandı ve 3 aylık çalışma programı sonrası yapılan değerlendirmeler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to introduce pilates technic growing popularity on our country and on the World to elder people who especially stayed in nursing home and making exercise a lifestyle for them and to examine the effects of balance, koordination, quality of life, fear of falling. 55 volunteers ages over 65 enrolled in this study. Their average age was 77,09± 8,07. Participants divided into 3 groups that were pilates group (n=19) , walking group (n=18) and sedentary group (n=18). People on pilates group were done exercise program on 30 minutes during 3 months 2 days in a week. Walking groups people were wanted walking on 30 minutes during 3 month. SF-36 Quality of Life Index, Rivermead Mobility Test, Tinetti Balance Test, Tampa Kinesiophobia Index were assesed in each group and the assessments were repeated after 3 month research program.