Elektronik harpte sinir ağları kullanarak karıştırma sinyallerine karşı akıllı önlemler
Intelligent countermeasures against jamming signals using neural networks in electronic warfare
  1. Tez No: 954983
  2. Yazar: BATUHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tüm elektronik harp sistemlerinde öncelikle tehditlerin ve düşman silahlarının durumu hakkında bilgi alınır, daha sonra elde edilen bilgilere göre korunma ve tehditlerle mücadele için gerekli işlemler yapılır, son olarak uygun operasyonlar gerçekleştirilir. Genel amaç, elektronik karşı önlem tekniklerinin yanı sıra tehditler için sağlanan modellemeyi kullanarak taktiksel bir duruma dayalı olarak gerekli tepkiyi doğru zamanda tahmin edecek bir algoritma ve yöntem önermektir. Planın sinir ağlarına dayalı modellemesi ve simülasyonu yapılmıştır. Yapay sinir ağlarının yapısına ve varsayımsal taktik duruma göre yapı kodlanmış tehditlere benzer ve sistemin girdisi, performans ve eğitiminin temeli olarak kabul edilir. Ağın uygun çıktısı, etkili ve optimal bir elektronik önlem seçmek için oluşturulmuş bir komuttur. Bu araştırmada, kapsamlı incelemeler ve tasarımın sinir ağlarının yapısına uyarlanmasından sonra, İleri Beslemeli Sinir Ağları1 (Geri Yayılma öğrenme kuralı kullanılarak2 ), Radyal Temel Fonksiyon sinir ağları3 ve ağ Rekabetçi sinir ağları4 (LVQ öğrenme kuralı kullanılarak5 ), problemi çözmek, modellemek ve simüle etmek için bir algoritma sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
General purpose of this project is to propose an effective reaction at appropriate time against threats with the friendly of modeling threats and verifying ECM technique in integrated EW system. Modelling and simulation of this design is based on Neural Networks . With the Neural Networks structure and tactical situation, we encode the threats an array and consider it as inputs of the systems . Desired output is a command which select the ECM technique . Desired objects of this network are arrays considered as tactical CounterMeasure and encoding arrays. After a complete verification and compare the design with Neural Networks structure, we propose an algorithm for solving, modeling and simulating the design with Feed-Forward Neural Networks with Error Back Propagation learning rule, Radial Basis Neural Networks and competitive Neural Network with LVQ learnig rule.