Theory and practice of gender transformative justice: The case of Bosnia and Herzegovina
Toplumsal cinsiyet dönüştürücü adaletin teorisi ve pratiği: Bosna-Hersek örneği
  1. Tez No: 955000
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUSAN MİLLNS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Eldeki tez, Bosna-Hersek'teki geçiş adaleti sürecinin toplumsal cinsiyet açısından dönüştürücü olma düzeyini eleştirel bir şekilde değerlendirmektedir. Çatışma dönüşümü ve yeni ortaya çıkan dönüştürücü adalet teorilerinden yararlanan tez, toplumsal cinsiyet açısından dönüştürücü bir adalet için geçiş adaleti mekanizmalarını (yargılamalar, hakikat girişimleri, tazminatlar ve kurumsal reformlar) yeniden şekillendirmek amacıyla kullanılması gereken belirli ilkeler önermektedir. Tez iki hipotez sunmaktadır. İlk olarak, tez, çatışma sonrası yeniden yapılanma dönemlerinde toplumsal cinsiyet açısından dönüştürücü bir adalet gündeminin gerekliliğini vurgulayarak, yalnızca böyle bir yaklaşımın çatışma sonrası toplumlarda ataerkil normların ve geleneksel toplumsal cinsiyet kalıplarının güçlendirilmesine meydan okuyabileceğini iddia etmektedir. İkinci olarak, tez, Bosna-Hersek'teki cinsiyetten bağımsız geçiş adaleti sürecinin bugün hâlâ kadınların insan hakları ihlallerine yol açtığını ileri sürmektedir. Tez, geçiş adaleti sürecinin Bosna-Hersek'teki birçok toplumsal cinsiyete dayalı şiddet biçimini ihmal ettiğini; bu ele alınmamış ve ihmal edilmiş şiddet eylemlerinin bugün de farklı biçimlerde ve farklı boyutlarda devam ettiğini tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis critically evaluates the extent to which the transitional justice process in Bosnia and Herzegovina has been gender transformative. Drawing upon conflict transformation and nascent transformative justice theories, the thesis suggests certain principles which should be used in order to remould the transitional justice mechanisms (trials, truth initiatives, reparations, and institutional reforms) for a gender transformative justice. The thesis offers two hypotheses. First, the thesis underlines the necessity of a gender transformative justice agenda in post-conflict reconstruction periods by claiming that only such an approach can challenge the reinforcement of patriarchal norms and traditional gender stereotypes in post-conflict societies. Second, the thesis suggests that the gender-neutral transitional justice process in Bosnia and Herzegovina still causes women's human rights violations today. The thesis finds that the transitional justice process has neglected many forms of gender-based violence in Bosnia and Herzegovina; these unaddressed and neglected acts of violence still continue today in different forms and to different extents.