Geleneksel ve tam dijital iş akışı ile gerçekleştirilmiş endirekt braketleme yöntemlerinin, mikrosızıntı ve sıyırma kuvveti dayanım parametreleri açısından karşılaştırılması
Comparison of indirect bonding methods performed with conventional and fully digital workflows in terms of microleakage and shear bond strength parameters
- Tez No: 955014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN ÇİFTER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda, konvansiyonel ve tam dijital iş akışıyla uygulanan endirekt braketleme yöntemleri, dişler üzerine direkt braket uygulama yöntemiyle mikrosızıntı ve sıyırma kuvvet dayanımları açısından in vitro karşılaştırılmıştır. Çalışmamız, direkt ve endirekt braketleme yöntemleri arasında tercih yapmak isteyen veya klinik pratiğinde her iki yönteme de yer vermek isteyen ortodontistlere, braket altı mikrosızıntı ve sıyırma kuvvetleri altındaki dayanım parametreleri açısından rehber olması amacıyla planlanmıştır. In vitro olarak planlanan çalışmamızda ortodontik amaçla çekilmiş çürüksüz, herhangi bir mine defekti veya anomalisi bulunmayan sağlıklı insan küçük azı dişleri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan örnekler 3 ana gruba ve her ana grupta ikişer alt grup olacak şekilde toplam altı gruba ayrılmıştır. Ana gruplar bir kontrol, iki deney grubu olarak tasarlanmıştır. Kontrol grubunda braketler küçük azı dişleri üzerine araştırmacı tarafından direkt olarak uygulanırken birinci çalışma grubunda braketler dişler üzerine konvansiyonel endirekt braketleme yöntemiyle uygulanmıştır. İkinci çalışma grubunda ise braketler dişler üzerine tam dijital iş akışı doğrultusunda endirekt braketleme yöntemiyle uygulanmıştır. Braket uygulaması sonrasında, ana gruplar alt gruplara ayrılmışlardır. Birinci alt gruba dahil edilen dişler sıyırma kuvveti dayanımları açısından incelenirken, ikinci alt gruptaki dişler ise braket altı ve çevresi mikrosızıntı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, the indirect bonding methods applied with conventional and fully digital workflows were compared with direct bracket application method terms of microleakage and shear bond strength on teeth. Our study was planned to be a guide for orthodontists who want to make a choice between direct and indirect bracketing methods or want to include both methods in their clinical practice, in terms of parameters of microleakage and bonding strength under shear forces. In our in vitro study, healthy human premolar teeth extracted for orthodontic purposes, without caries, enamel defects, or anomalies, were used. The samples used in the study were divided into three main groups and each main group was further divided into two subgroups, making a total of six groups. The main groups were designed as one control and two experimental groups. In the control group, brackets were directly applied to premolar teeth by the researcher, while in the first experimental group, brackets were applied to teeth using conventional indirect bonding method. In the second experimental group, brackets were applied to teeth by indirect bonding method with fully digital workflow. After bracket application, the main groups were divided into subgroups. Teeth included in the first subgroup were examined in terms of shear bond strength, while teeth in the second subgroup were examined for microleakage under and around the brackets.