Refugees as a means to debate Paul Gilroy's Conviviality in Caryl Phillips's a Distant Shore
Caryl Phillips' ın a Distant Shore adlı eserinde Paul Gilroy'un Conviviality'sini düşünmenin yolu olarak mülteciler
- Tez No: 955015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAH İNCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, Paul Gilroy'un Postcolonial Melancholia adlı eserinde değindiği birlikte yaşama (conviviality) kavramının mümkün olup olmadığını, Caryl Phillips'in A Distant Shore adlı romanındaki yansımaları aracılığıyla incelemektedir. Çalışmanın merkezinde, mülteci bedenlerinin insanlıktan çıkarılması ve bedenlerinden kutsallığın esirgenerek şiddet ve acı nesnelerine indirgenmesi yer almaktadır.Mülteci figürünün anlatıda nasıl çerçevelendiğini inceleyen bu çalışma, bu tür temsillerin, modernite eleştirisinde Samir Amin ve Enrique Dussel gibi düşünürlerin fikirlerinden de yararlanılarak Avrupa merkezcilik eleştirisini nasıl doğruladığını sorgulamaktadır. Phillips'in romanı, Britanya'daki çok kültürlü yaşam deneyimlerini yansıtma becerisiyle önem taşımaktadır. A Distant Shore bu karşılaşmaları yakalarken, bir yandan da mülteci figürlerini sessizleştirerek ve onların insanlığını görünmez kılarak, gerçek bir conviviality imkânını düşündürtmektedir.Bu çalışma, romana yakın okumalar yaparak, Phillips'in anlatısının, mültecinin uğradığı fiziksel şiddetle yükselttiği halde, aynı mültecinin nasıl ve neden eylemliliğinin bastırıldığını ve onları salt birer acı nesnesine indirgendiğini sorunsallaştırmaktadır. Mülteci temsiline ilişkin mevcut akademik incelemelerde de,bu şiddet eksenli indirgemeci yapının yeterince görünür kılınmadığını belirtilmektedir. Tez, A Distant Shore'u, Avrupa merkezcilik ve modernite mitini eleştirisinin bir parçası olarak konumlandırmakta, bu doğrultuda bazı kuramsal çerçevelerden yararlanarak ilerlemektedir. Şiddet dolu imgelerin, indirgemeci temsillerin mültecileri nasıl birer Paul Gilroy'un ifadesi ile“atılabilir”ve seyirlik nesneye dönüştürdüğünü ortaya koymaktadır. Tez, Homi Bhabha'nın fiziksel olarak orada olan ama anlatı tarafından görünmez veya sessiz bırakılan beden ve işaret-sembol kavramlarından yararlanarak, mültecinin fiziksel olarak mevcut ancak özne oldurulamadığını ortaya çıkarmıştır. Mülteci karakterlerin, insanlıktan ve özneleşmeden mahrum bırakılarak yalnızca acının nesneleri haline getirildiği iddia edilip gösterilmiştir. Ayrıca Gayatri Chakravorty Spivak'ın“Madun Konuşabilir mi?”çalışması ışığında, romanın Batı merkezli özne konumunu görünüşte sorgularken, gerçekte bu egemenlik yapısını yeniden ürettiği ileri sürülmüştür. Sonuç olarak bu tez, A Distant Shore romanında, birlikte yaşama anlarının yakalanmasına rağmen, Paul Gilroy'un işaret ettiği anlamda bir conviviality'nin; mültecilerin sessizleştirilmesi, nesneleştirilmesi ve modernitenin dışlayıcı yapılarının yeniden üretilmesi yüzünden mümkün olmadığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the possibility of conviviality, as discussed in Paul Gilroy's Postcolonial Melancholia, through its reflections in Caryl Phillips's novel A Distant Shore. At the centre of the study is the dehumanization of refugee bodies and their reduction to objects of violence and pity through the desacralization of the body. The thesis examines how refugees are framed within the narrative, and questions how these representations substantiate critiques of Eurocentrism drawing on the ideas of thinkers such as Samir Amin and Enrique Dussel. Phillips's novel is significant in its ability to portray multicultural experiences in contemporary Britain. While it captures moments of cross-cultural encounters, it simultaneously silences refugee figures and renders their humanity invisible, thereby casting doubt on the possibility of genuine conviviality. Through close reading of A Distant Shore, the study highlights how refugee agency is suppressed despite the centrality of their suffering, and how the spectacle of violence is used to elevate the narrative. It also identifies a gap in the existing academic discourse, which often overlooks this violence-centred reduction. The thesis positions A Distant Shore as part of a broader critique of Eurocentrism and the myth of modernity, employing selected theoretical frameworks accordingly. It further demonstrates how violent imagery, and reductive representations transform refugees into what Paul Gilroy describes as“refuse”. Using Homi Bhabha's concepts of the“present-absent body”and“sign”and“symbol”, the thesis reveal that the refugee is present physically but couldn't be turned into subjects. Being rendered physically present yet being denied narrative subjectivity, the thesis builds on the argument that refugees are turned into objects of pain. It further argues, following Gayatri Spivak's Can the Subaltern Speak? that while the novel appears to critique Western subjectivity, it ultimately reproduces it. In conclusion, the thesis contends that even though in A Distant Shore moments of coexistence are captured, conviviality in the sense Paul Gilroy uses looks to remain unachievable due to the silencing, objectification, and reproduction of exclusionary structures of modernity.