Karagöz ile Wayang Kulit'teki doğaüstü varlık ve figürler
Supernatural beings and figures in Karagöz and Wayang Kulit
  1. Tez No: 955018
  2. Yazar: FURKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma Türkiye sahasında varlık gösteren Karagöz gölge oyunu geleneği ile Endonezya'nın Cava adasında sürdürülen Wayang Kulit gölge oyunu geleneklerini doğaüstü varlıklar yönünden incelemektedir. Bu araştırmada her iki gelenek arasındaki kesişim kümesini ve ayrışma noktalarını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümü dünya üzerindeki muhtelif gölge oyunu geleneklerine odaklanıp farklı gelenekleri tanıtmayı amaçlamaktadır. İkinci ve üçüncü bölümler ise özel olarak Karagöz ve Wayang Kulit geleneklerine odaklanmakta ve her iki geleneğe dair detaylı bir anlatımla okuyucuya tezin odak noktasına dair altyapı niteliğinde bilgiler vermektedir. Dördüncü bölüm Karagöz'de ve Cava Wayang Kuliti'nde benzer yönleri ile öne çıkan doğaüstü varlıkları incelemekte ve benzerliklerini gözler önüne sermektedir. Beşinci bölümde ise iki gölge oyununda birbirleri ile benzerlikleri olmayan doğaüstü varlıklar hakkında kapsamlı bilgi verilmekte ve farklı doğaüstü varlıklar işlenmektedir. Bu çalışma sayesinde farklı halk kültürlerinin aradaki mesafeye bakılmaksızın sahip olabildiği ortaklıklar üzerine düşünebilme kapısı aralanmıştır. Birbirinden oldukça uzak iki farklı kültür çevresinde tespit edilen yüksek benzerlikler, insan zihninin dünyanın her yerinde aynı durumlar karşısında benzer düşüneceğini öne süren gelişme kuramını desteklemektedir. Çalışmamız sayesinde gelişme kuramı üzerine düşünmek için uygun bir veri seti akademik camianın hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Karagöz shadow play tradition, which exists within the cultural landscape of Turkey, and the Wayang Kulit shadow play tradition, sustained on the island of Java in Indonesia, with a particular focus on supernatural beings. The aim of this study is to identify the points of convergence and divergence between these two traditions.The first chapter focuses on various shadow play traditions around the world and introduces different cultural practices. The second and third chapters specifically focus on the Karagöz and Wayang Kulit traditions, respectively, and provide the reader with detailed background information essential for understanding the main focus of the thesis.The fourth chapter investigates supernatural beings that stand out for their similarities in both Karagöz and Javanese Wayang Kulit traditions, thereby revealing the intersections between the two. The fifth chapter, on the other hand, provides comprehensive information about supernatural beings that do not bear any resemblance to each other in the two traditions. Thanks to this study, the door has been opened to think about the commonalities that different folk cultures can have regardless of the distance between them. The high similarities detected in two very different cultural environments that are quite distant from each other support the theory of development, which suggests that the human mind will think similarly in the face of the same situations all over the world. Thanks to our study, a suitable data set has been presented to the service of the academic community to think about the theory of development.