Türkiye ve İran'da kadın hakları: Karşılaştırmalı bir analiz
Türkiye and Iran on women's rights: A comparative analysis
  1. Tez No: 955017
  2. Yazar: ŞEMSİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR PINAR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Tez çalışması, Türkiye ve İran'daki kadın haklarının tarihsel gelişimini karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, her iki ülkenin toplumsal, kültürel ve hukuki yapıları çerçevesinde; kadınların geçmişten günümüze toplum içindeki konumu, rolleri ve hak kazanım süreçlerini analiz etmektedir. Kadının toplumsal statüsü ile haklarının gelişimi; din, siyaset, sanat, çalışma yaşamı, ahlak, hukuk, eğitim ve istihdam gibi alanlarda karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Araştırmada, Türk ve İranlı kadınların toplumsal haklarını elde etme süreçleri ve bu hakların tarihsel dönüşümü incelenmiş; günümüzde karşı karşıya kaldıkları sorunlara da yer verilerek kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bağlamda, her iki ülkede kadın haklarına yönelik gerçekleştirilen reformlar, toplumsal dönüşümler ve eşitlik mücadelesindeki benzerlikler ile farklılıklar ortaya konulmuştur. Tez, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında derinlemesine bir bakış açısı sunmayı ve bu alandaki gelecekteki çalışmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The central objective of this thesis is to undertake a comparative analysis of the historical progression of women's rights in Turkey and Iran. The present study analyses the position, roles and rights acquisition processes of women from the past to the present within the framework of the social, cultural and legal structures of both countries. The development of women's social status and rights is comparatively addressed in areas such as religion, politics, art, work life, morality, law, education and employment. The present study examines the processes of Turkish and Iranian women's social rights acquisition and the historical transformation of these rights. A comprehensive assessment is made by also including the problems they face today. In this context, the similarities and differences in the reforms, social transformations and struggles for equality carried out in both countries for women's rights are revealed. The central objective of this thesis is twofold: firstly, to provide an in-depth perspective on the field of women's rights and gender equality; and secondly, to contribute to future studies in this field.