Lise öğrencilerinin değerler eğitimine yönelik algılarının örtük program açısından incelenmesi
Examination of high school students' perceptions of values education in terms of the hidden curriculum
  1. Tez No: 955024
  2. Yazar: RUKİYE TUBA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin değerler eğitimine yönelik algılarının örtük program açısından incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına göre desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesinde resmi bir ortaöğretim kurumunda öğrenim görmekte olan 82 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, eğitim programları alanında uzman kişilerin desteğiyle hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler düzenlenip içerik analizi yöntemine göre analiz edilmiş, kategori ve temalar belirlenerek tablolar haline getirilmiş ve bu şekilde bulgular ortaya konmuştur. Katılımcı görüşleri bulgular kısmında elde edildiği haliyle sunulmuştur. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin, değerler eğitimini çoğunlukla sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımseverlik gibi değerlerin aktarımı olarak algıladıkları ortaya çıkmıştır. Değerlerin ders içi etkinliklerde en çok speaking, listening, inceleme etkinlikleri, eğitsel videolar ile kazanıldığı ortaya çıkmıştır. Ders dışı etkinliklerde ise öğrencilerin değerleri sırasıyla en çok turnuvalar, okul gezileri, kültürel etkinlikler-törenler, sinema ve film etkinliği, tiyatro, iftar yemeği, seminerler, şiir dinletileri, yerli malı etkinlikleri, okul panoları ve yarışmalar yoluyla kazandıkları belirlenmiştir. Lise öğrencileri, okulda yapılan etkinliklerin; saygı, sosyallik, kendini ifade edebilme ve özgüvenli olma, sorumluluk bilinci ve disiplinli olma, milli benliği geliştirme, olumlu tutum geliştirme ve yardımlaşma gibi davranışları olumlu etkilediğini belirtmişlerdir. Ayrıca olumlu davranışlar kazanmada sınıf ortamının yardımlaşma, dayanışma, dostluk ve sorumluluk duygularını daha fazla geliştirdiği belirlenirken okul ortamının sosyalleşmeyi ve olumlu rol model edinmeyi daha fazla sağladığı görülmüştür. Aile ortamının ise örnek davranış kazandırdığı ve sosyal normların temelini oluşturduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarından hareketle örtük program dâhilindeki ders içi ve ders dışı etkinliklerin, değerlerin kazandırılmasında önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine high school students' perceptions of values education in terms of the hidden curriculum. To this end, the study was conducted following a qualitative case study design. The study group consists of 82 students enrolled in a public secondary school located in the Çiçekdağı district of Kırşehir province. Data were collected through a semi-structured interview form developed with expert consultation. The data were organized and analyzed according to the content analysis method. The analysis involved categorizing the data into thematic units, which were subsequently presented in tabular form to clearly illustrate the findings. The participants' opinions were presented in the findings section. The findings indicate that students predominantly perceive values education as the transmission of core values such as love, respect, tolerance and altruism. It was found that these values are mostly acquired through in-class activities such as speaking, listening, examining activities, educational videos. In extracurricular activities, students were found to acquire values mostly through tournaments, school trips, cultural events and ceremonies, cinema and film activities, theaters, iftar dinners, seminars, poetry readings, local goods events, school bulletin boards and competitions. High school students stated that school activities positively influence behaviors such as respect, sociability, self-expression and self-confidence, sense of responsibility and discipline, national identity development, developing a positive attitude and cooperation. Furthermore, while the classroom environment was found to enhance feelings of cooperation, solidarity, friendship, and responsibility, the broader school environment was more effective in fostering socialization and acquiring positive role models. The family environment, meanwhile, was identified as essential in teaching appropriate behaviors and forming the basis of social norms. In conclusion, it has been determined that both in-class and out-of-class activities embedded within the hidden curriculum hold an important role in the transmission and acquisition of values.