Okul öncesi öğretmenlerinin okul iklimine yönelik görüşleri
Preschool teachers' views on school climate
  1. Tez No: 955023
  2. Yazar: ELİF ALPÖZEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE DAĞDEVİREN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Yozgat ilinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin okul iklimine ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseniyle yürütülmüştür. Veriler,“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Okul İklimi Görüşleri”adlı yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen resmi anasınıfında görevli 18 okul öncesi öğretmeniyle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin okul iklimine ilişkin algılarının özellikle iletişim, yönetsel tutumlar, fiziksel ortam koşulları ve katılım süreçleriyle doğrudan ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Katılımcı öğretmenler, meslektaşlarıyla kurdukları olumlu iletişimin, iş birliği ve karşılıklı saygının aidiyet hissi ile mesleki doyumu artırdığını ifade etmiştir. Okul ikliminin oluşumunda yöneticilerin adil, destekleyici ve empatik bir liderlik anlayışı sergilemelerinin belirleyici rol oynadığı vurgulanmıştır. Bununla birlikte, velilerin okul iklimine etkisi çift yönlü olarak değerlendirilmiş; iş birliğine açık ve destekleyici veli tutumlarının iklimi olumlu etkilediği, ancak müdahaleci ve suçlayıcı yaklaşımların öğretmen motivasyonunu düşürerek okul iklimini olumsuz etkilediği belirtilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler doğrultusunda bazı önerilere yer verilmiştir. Olumlu bir okul iklimi oluşturulmasına yönelik olarak; sosyal etkinliklerin düzenlenmesi, fiziksel ortamın iyileştirilmesi, öğretmenlerin karar alma süreçlerine aktif katılımının sağlanması ve güçlü bir iletişim ağının kurulması gerektiği önerilmiştir. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin okul iklimine katkılarının yapısal nedenlerle sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Fiziksel izolasyon, ortak alan eksikliği, teneffüs sürelerinin olmaması ve yönetsel dışlanma gibi faktörlerin, okul öncesi öğretmenlerinin okulun genel iklimine tam olarak entegre olmalarını engellediği ifade edilmiştir. Sonuç olarak, okul ikliminin yalnızca yöneticilerin ya da öğretmenlerin bireysel çabalarıyla değil, tüm okul paydaşlarının ortak sorumluluk alarak iş birliği içinde hareket etmesiyle şekilleneceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the views of preschool teachers working in the province of Yozgat regarding the school climate. The research was conducted using a qualitative research method and designed within the phenomenological approach. Data were collected through semi-structured interviews using the interview form titled“Preschool Teachers' Opinions on School Climate.”A total of 18 preschool teachers, selected through criterion sampling and working in public kindergartens, participated in the study. According to the research findings, teachers' perceptions of school climate are closely related to communication, administrative attitudes, physical environment conditions, and participation processes. The participating teachers emphasized that positive communication, collaboration, and mutual respect among colleagues increase their sense of belonging and professional satisfaction. It was also highlighted that school administrators play a key role in shaping the school climate by adopting a fair, supportive, and empathetic leadership style. Furthermore, the influence of parents on school climate was evaluated as dual-faceted. While cooperative and supportive parental attitudes contribute positively to the climate, intrusive and accusatory approaches may negatively impact teacher motivation and harm the overall climate. Based on the collected data, several suggestions have been proposed for improving the school climate. These include organizing social activities, improving the physical environment, ensuring teachers' active involvement in decision-making processes, and establishing strong communication networks. Additionally, it was determined that preschool teachers' contributions to the school climate are often limited due to structural reasons. Factors such as physical isolation, lack of shared spaces, absence of break times, and administrative exclusion prevent preschool teachers from fully integrating into the overall school climate. In conclusion, the study reveals that the formation of a positive school climate cannot be achieved solely through the individual efforts of administrators or teachers; rather, it requires shared responsibility and collaborative action from all school stakeholders.